Banskej Bystrici ubúdajú obyvatelia, sťahujú sa do dedín

Ukrajinskí utečenci
Ľudia opúšťajú Ukrajinu po tom ako ruský konvoj s humanitárnou pomocou prešiel cez hranice Donetska. Foto: SITA/ AP

BANSKÁ BYSTRICA 20. januára (WEBNOVINY) – Už dlhodobý trend znižovania počtu obyvateľov Banskej Bystrice pokračoval aj minulý rok. Na jeho konci malo toto mesto 77 375 obyvateľov, čo je o 411 menej než rok predtým. Z toho mužov bolo 36 406 a žien 40 969.

Dlhodobým trendom začína byť aj to, že za poklesom počtu Banskobystričanov je ich vysťahúvanie sa z mesta, ktoré aj vlani prevýšilo dosiahnutý prirodzený prírastok. Do mesta sa vlani prisťahovalo 922 obyvateľov, kým odsťahovalo sa 1 371.

„Najčastejšie sa občania sťahovali do okolitých obcí Malachov, Badín, Slovenská Ľupča, Veľká Lúka, Selce, Hrochoť, Harmanec, Tajov a ďalších. Pomerne veľa ľudí sa odsťahovalo do Bratislavy a do zahraničia odišlo 160 obyvateľov mesta Banská Bystrica,“ uviedla hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Sekerešová.

Ako ďalej informovala, vlani sa Banskobystričankám narodilo 746 detí, z toho 374 chlapcov a 372 dievčat. Najviac z novorodených dievčat má meno Simona, potom Ema (prípadne Emma), Natália, Michela a Viktória. Medzi novorodenými chlapcami je najviac Matúšov, potom Martinov, Samuelov, Lukášov a Jakubov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom