Banskobystrickí chodci sú nahnevaní, sneh odhrnuli len autám

Sneh, zima
Foto: SITA/AP

BANSKÁ BYSTRICA 19. marca (WEBNOVINY) – Banskobystričania sa dnes ráno musia brodiť na chodníkoch neodhrnutým snehom, prípadne riskovať život chôdzou po vozovkách priľahlých ciest.

Od večera v meste napadlo zhruba 25 centimetrov mokrého snehu, odhrnutý je však len z vozoviek ciest. Na chodníkoch sú väčšinou len úzke, v snehu vyšliapané chodníčky.

Dispečer firmy Ganz, ktorá pre mesto zmluvne zabezpečuje zimnú údržbu, Igor Bačko priznáva, že ich aktuálne sneženie zaskočilo.

Chodníky sú neodhrnuté, lebo nestíhame. Nepočítalo sa s tým. Zimná údržba bola úradne skončená 15. marca, stroje už sme prerábali na jarnú údržbu, pluhy boli zhodené. Teraz ich musíme narýchlo prerobiť späť na zimnú údržbu,“ povedal pre agentúru SITA Bačko.

Vedenie mesta však nijaký problém nevidí. Podľa hovorcu banskobystrického primátora Filipa Roháčka sa pri odhŕňaní chodníkov postupuje podľa operačného plánu zimnej údržby a kapacitných možností dodávateľskej firmy. „Samozrejme, začína sa najprv v centre mesta. Vnútrobloky na sídliskách sú na rade ako posledné,“ vysvetlil Roháček.

Zimnú údržbu svojich ciest a chodníkov si mesto Banská Bystrica dlhodobo objednáva u firiem MIS a Ganz. Vyše 163 kilometrov mestských ciest aj túto zimu udržiava firma MIS a údržbu 51 132 štvorcových metrov chodníkov a schodísk má na starosti firma Ganz.

Pred dvoma týždňami ekonomický námestník prednostu banskobystrickej radnice Branislav Slaný pre agentúru SITA uviedol, že za zimnú údržbu svojich ciest a chodníkov v končiacej sa zime zaplatí mesto dodávateľským firmám 940-tisíc eur, čo je o 150-tisíc viac, než na základe predchádzajúcich rokov plánovalo vo svojom rozpočte. Dôvodom sú vyššie výkony, ktoré si vyžiadalo viac dní, keď snežilo a tvorila sa poľadovica, než v minulých rokoch. Dodatočné náklady mesto zaplatí z rezervného fondu. Pred rokom vynaložila Banská Bystrica na zimnú údržbu 825-tisíc eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom