Barack Obama mal poslednú tlačovú konferenciu ako prezident

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Barack Obama
Barack Obama počas svojej poslednej tlačovej konferencie vo funkcii amerického prezidenta. Washington, 18. január 2017. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 19. januára (WebNoviny.sk) – Americká transgenderová informátorka Chelsea Manningová, odsúdená za zverejnenie tajných dokumentov, si už odpykala „tvrdý trest vo väzení“ a „spravodlivosti tak bolo učinené zadosť“.

Uviedol to na svojej poslednej tlačovej konferencii odchádzajúci prezident USA Barack Obama. Podľa neho by si však ľudia nemali myslieť, že sa vyhnú trestu, ak budú zverejňovať zásadné tajné informácie.

Biely dom v utorok oznámil, že Obama zaradil Manningovú (29), odsúdenú v roku 2013 na 35 rokov väzenia za zverejnenie tajných dokumentov stránke WikiLeaks, na zoznam medzi 273 osôb, ktorým udelil milosť alebo zmiernil trest. „Whistle-blowerku“, ktorá bola predtým známa ako vojak Bradley Manning, tak prepustia z väzenia 17. mája.

Jadrový arzenál Ruska

Novozvolený prezident USA Donald Trump by sa mal podľa Obamu po svojom nástupe do funkcie pokúsiť presvedčiť Rusko, aby znížilo svoj jadrový arzenál. Obama pripomenul, že sa pokúšal rokovať o znížení jadrového arzenálu s Vladimirom Putinom, ale že ruský prezident v tomto smere neprejavil ochotu.

Fotografia

Obama taktiež vyzval budúcu administratívu USA, aby išla príkladom a bránila veľkým krajinám „šikanovať“ menšie. Zavedenie sankcií voči Rusku po jeho vpáde na Ukrajinu je podľa Obamu „dobrým príkladom rozhodujúcej úlohy“, ktorú musia Spojené štáty hrať pri obhajovaní a posilňovaní základných práv vo svete.

Riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu

Obama sa obáva, že príležitosť na dvojštátne riešenie v rámci izraelsko-palestínskeho konfliktu môže pominúť. Uviedol, že nezablokovanie decembrovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorá odsudzuje izraelské osídľovanie aktivity na palestínskych územiach, bolo zo strany USA vyslaním signálu židovskému štátu, že situácia čoraz viac znemožňuje dvojštátne riešenie konfliktu.

Avšak novozvolený prezident USA Donald Trump kritizoval krok Spojených štátov, ktoré sa zdržali hlasovania, čím umožnili prijatie rezolúcie. Trump vyzval Izrael, aby „bol silný“, kým sa on v januári riadne neujme funkcie. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa Trumpovi za vyjadrené „priateľstvo a jasnú podporu Izraelu“ poďakoval.

Obama ale v stredu varoval, že zásadné zmeny v prístupe USA k tejto problematike je potrebné starostlivo zvážiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaBenjamin NetanjahuBradley ManningDonald Trump