Barack Obama navrhne reformu, ktorá zmení hypotekárny systém

Obama
Prezident USA Barack Obama počas návštevy JAR Foto: SITA/AP

WASHINGTON 6. augusta (WEBNOVINY) – Prezident Barack Obama v utorok navrhne reformu amerického systému hypotekárneho financovania v snahe vyriešiť komplikovaný a polarizujúci problém, ktorý stál v centre zničujúcej finančnej krízy v rokoch 2007-2009 a naďalej brzdí ekonomiku. Informoval o tom Biely dom.

Obama navrhne zrušenie spoločností známych ako Fannie Mae a Freddie Mac, ktoré zabezpečujú financovanie hypoték. Nahradiť by ich mal postupne systém, v rámci ktorého bude hypotekárne úvery od bánk odkupovať súkromný trh a premení ich na cenné papiere pre investorov, vyhlásili americkí vládni predstavitelia.

Premenu hypotekárnych úverov na cenné papiere Obamov kabinet považuje za základný predpoklad hladkého toku kapitálu na realitný trh a zvýšenie dostupnosti úverov. Úlohou vlády v novom systéme by podľa Bieleho domu bolo poskytovať nejakú formu zabezpečenia alebo záruky a poskytovať dohľad.

Spoločnosti Fannie Mae a Freddie Mac založil americký kongres v 30. resp. 70. rokoch minulého storočia s cieľom zlepšiť financovanie hypoték a tým aj dostupnosť nehnuteľností na bývanie. Nad oboma firmami, ktoré na trhu pôsobili ako komerčné spoločnosti, však v roku 2008 kvôli kopiacim sa dlhom prebral kontrolu štát, pričom ich záchrana stála amerických daňových poplatníkov takmer 190 mld. USD. Obe firmy medzičasom obnovili svoju ziskovosť a v čase finančnej krízy, keď sa objem bankových hypotekárnych úverov znížil, sa stali dominantnými hráčmi na americkom trhu pôžičiek na bývanie s celkovou hodnotou 11 bil. USA.

V súčasnosti Fannie Mae a Freddie Mac vlastnia alebo ručia za viac než polovicu hypoték v USA a sú nevyhnutné na zabezpečenie toku kapitálu od bánk k spotrebiteľom. Reštrukturalizácia systému financovania hypotekárnych úverov preto podľa analytikov bude trvať roky. Vyjasnenie otázok okolo budúcnosti oboch štátnych firiem by však mohlo pomôcť odblokovať súkromný kapitál na financovanie úverov na bývanie a realitný trh v krajine výrazne podporiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama