Barack Obama ponúkol americkým republikánom veľký kompromis

Barack obama
Americký prezident Barack Obama. Foto: SITA/AP

CHATTANOOGA 31. júla (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama v utorok predstavil svoj „veľký kompromis na podporu práce pre strednú triedu“, v rámci ktorého by sa znížili firemné dane.

Zisk, ktorý by sa dosiahol prepracovaním daňových predpisov, chce prezident použiť na financovanie projektov s cieľom vytvárať pracovné miesta.

„Prišiel som sem, aby som ponúkol rámec, ktorý by mohol pomôcť prelomiť patovú situáciu vo Washingtone a niektoré z týchto overených nápadov uviesť do pohybu,“ povedal Obama v príhovore pred nadšeným publikom v jednom z centier spoločnosti Amazon.com na juhovýchode USA.

Prezidentov plán spája návrh na zníženie daní pre firmy, ktoré si želajú republikáni, s investíciami do infraštruktúry a vzdelávania, po ktorom bažia predstavitelia jeho Demokratickej strany. Firemná daň by sa podľa Obamu okrem iných opatrení mala znížiť z 35 na 28 %, pričom výrobné podniky by mohli využívať špeciálnu sadzbu 25 %.

Výmenou za podporu takéhoto kroku chce prezident od republikánov súhlas s tým, aby sa dodatočný príjem štátnej pokladnice, ktorý vznikne po reforme daňových predpisov, použil na opravy mostov a ciest, zlepšenie úrovne vzdelávania na verejných školách a podporu výrobného sektora.

Barack Obama svoj najnovší návrh predstavil ako súčasť série opatrení, ktoré by mali pomôcť krajine zvýšiť výkon jej ekonomiky v tvrdom globálnom konkurenčnom prostredí. „Ak tieto investície a reformy neurobíme, môžeme pokojne zamávať bielou zástavou a prenechať všetky výhody pôsobenia v globálnej ekonomike zvyšku sveta,“ povedal prezident počas prejavu.

Obamov plán však opoziční republikáni v Kongrese, ktorí dosiaľ bojovali proti každému jeho návrhu, pravdepodobne neprijmú s nadšením. „Republikánska strana tiež chce pomôcť rodinám a drobným podnikateľom. Tento návrh však umožňuje len to, aby prezident Obama podporil pozíciu prezidenta Obamu v otázke daní a pozíciu prezidenta Obamu v otázke výdavkov, a na drobných podnikateľov a americké rodiny zabúda,“ kritizoval návrh ešte pred prezidentovým prejavom hovorca predsedu republikánskeho poslaneckého klubu v hornej komore parlamentu Johna Boehnera Michael Steel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama