Barack Obama povolil CIA pomáhať sýrskym rebelom

Syria
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 2. augusta (WEBNOVINY) – Prezident Spojených štátov Barack Obama údajne podpísal dokument, ktorý americké orgány oprávňuje pomáhať sýrskym protivládnym povstalcom.

Informáciu o tom priniesla agentúra Reuters.

Takéto usmernenie obsahuje jeden z takzvaných „nálezov“, čo je nástroj používaný pri riadení činnosti Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Tí majú teda dovolené pomáhať sýrskym rebelom k zosadeniu prezidenta Baššára al-Asada.

Spojené štáty sa doteraz oficiálne dištancovali od vojenskej pomoci povstalcom a tento krok podľa Reuters signalizuje posun politiky prezidenta Obamu po tom, ako zlyhali rokovania v Bezpečnostnej rade OSN.

Biely dom mlčí

Barak obama
Foto: SITA/AP

Predstavitelia Bieleho domu správy nechceli komentovať, zároveň však nevylúčili, že Washington spolupracuje s protivníkmi sýrskeho vo vyššej miere, ako navonok priznáva.

Američania doteraz tvrdili, že sýrskym povstalcom poskytujú iba zdravotnícku a komunikačnú podporu a nedodávajú im žiadne zbrane.

Agentúra Reuters minulý týždeň priniesla správu o tom, že Turecko, Saudská Arábia, Katar a Spojené štáty vytvorili pri sýrskych hraniciach tajnú základňu, ktorá má pomáhať rebelom v boji proti režimu al-Asada.

Toto centrum má sídliť v tureckom meste Adana, približne 60 km od hraníc so Sýriou. Turecké tajné služby podľa nemenovaných zdrojov z USA sa podieľajú na tréningu rebelov. Ako uvádza Reuters, bohaté rodiny zo Saudskej Arábie a Kataru im zase poskytujú peniaze na boj.

Obrazom: Ozbrojené protivládne sily v Sýrii

Pochybný pôvod zbraní

Americká televízia NBC v utorok oznámila, že rebeli získali aj niekoľko protilietadlových typu zem – vzduch, ktoré by mohli byť použité proti bojovým vrtuľníkom a lietadlám vládnych síl. Rakety sa do Sýrie mali dostať práve cez tureckú hranicu. Tieto informácie však predstavitelia Sýrskej oslobodzovacej armády odmietli.

Spojené štáty v stredu oznámili, že poskytnú 25-miliónov dolárov sýrskym rebelom, ktoré by mali byť použité na nákup telekomunikačnej techniky, píše Reuters. Sýrska vláda vyhlasuje, že bojuje proti „ozbrojeným teroristickým skupinám“ podporovaným znepriatelenými veľmocami, ktoré sa snažia v krajine vyvolať chaos.

Konflikt sa dostal do rozhodujúcej fázy v uplynulých dňoch, keď armáda začala rozsiahlu protipovstaleckú ofenzívu v Damasku a najväčšom meste krajiny Halab (Aleppo). Nie je pritom jasné, kedy mal Obama tajný dokument podpísať.

Boje v sýrskom meste Homs

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack Obama