Barack Obama zachraňuje komunitu homosexuálov v Rusku

Homosexualita, gaj, lesba
Foto: Shutterstock

MOSKVA 3. septembra (WEBNOVINY) — Aktivisti za práva lesbičiek, gejov a bisexuálov uviedli, že dostali pozvánku na stretnutie s americkým prezidentom Barackom Obamom, ktorý sa tento týždeň zúčastní na summite krajín skupiny G20 v Rusku.

Obama a jeho administratíva vyjadrili znepokojenie nad zákonom namiereným proti týmto menšinám, ktorý nedávno schválil ruský parlament a ktorý zakazuje „propagáciu homosexuality“.

Igor Kočetkov z LGBT Network pre tlačovú agentúru The Associated Press v utorok povedal, že jeho organizácia dostala pozvánku na stretnutie s Obamom v Petrohrade a vo štvrtok sa na ňom zúčastní.

Ďalšia skupina Coming Out rovnako uviedla, že bola pozvaná, zatiaľ sa však nerozhodla, či sa na schôdzke zúčastní. Biely dom sa k stretnutiu nevyjadril, Obama sa však často počas svojich ciest stretáva aj s občianskymi skupinami.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v júni zákon o zákaze propagácie homosexuality pred neplnoletými, ktorý jednomyseľne odobrili obe komory ruského parlamentu. Nový zákon podľa kritikov povedenie k ešte väčšej represii voči homosexuálom. Samotná homosexualita bola pritom v Rusku trestná až do roku 1993, keď prestali platiť ustanovenia pochádzajúce z éry sovietskeho vodcu Josifa Stalina.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaVladimir Putin