Barack Obama zrušil stretnutie s Putinom, sklamal ho

Obama, Putin
Foto: SITA/AP

WASHINGTON 7. augusta (WEBNOVINY) – Prezident Spojených štátov Barack Obama v utorok vyjadril sklamanie nad rozhodnutím Ruska udeliť azyl Američanovi Edwardovi Snowdenovi, ktorý sa snaží vyhnúť postihu za prezradenie rozsiahlych špionážnych programov.

Postup Moskvy dal pritom do súvislosti s „mentalitou studenej vojny“, ktorá brzdí rozvíjanie americko-ruských vzťahov.

„Bol som sklamaný, pretože hoci s nimi nemáme uzavretú zmluvu o vydávaní osôb, tradične sme sa snažili brať ohľad, ak tu bol nejaký porušovateľ zákona či podozrivý z porušovania zákona v ich krajine,“ povedal Obama počas vystúpenia v nočnej televíznej talkšou.

„Do istej miery to odráža určité zásadné výzvy, ktorým sme s Ruskom čelili v poslednom období,“ pokračoval prezident. Podľa Obamu zatiaľ nedošlo k „významnejším narušeniam“ v americko-ruských vzťahoch, hoci sa Rusi niekedy „obracajú naspäť k mysleniu a mentalite studenej vojny“.

Obama sa s Putinom nestretne

Americký prezident Barack Obama sa nakoniec v septembri nestretne so svojim ruským náprotivkom Vladimirom Putinom v Petrohrade. Potvrdil to v stredu bezpečnostný poradca Bieleho domu Ben Rhodes. Podľa jeho slov nemá takéto stretnutie „za daných podmienok zmysel“.

S najväčšou pravdepodobnosťou ide o priamu reakciu na minulotýždňové udelenie dočasného azylu exspolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi ruskými úradmi. Obama sa však zúčastní na septembrovom petrohradskom summite krajín G20. Šéf Bieleho domu však namiesto rokovania s Putinom zavíta do Švédska, ďalší jeho program zostáva nejasný.

Tridsaťročný Snowden mohol minulý štvrtok po viac ako mesiaci opustiť moskovské letisko Šeremetevo, keďže ruské úrady mu priznali štatút utečenca. Rusko bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb odmieta vydať do vlasti, kde ho po zverejnení podrobností o programoch sledovania komunikácie obvinili z viacerých zločinov.

Moskva je sklamaná

Rusko je sklamané rozhodnutím amerického prezidenta Baracka Obamu zrušiť plánované septembrové stretnutie s jeho ruským partnerom Vladimirom Putinom v Moskve. V stredu to vyhlásil Putinov zahraničnopolitický poradca Jurij Ušakov, podľa ktorého je Obama v Rusku stále vítaný a pozvanie naďalej platí.

„Sme sklamaní rozhodnutím americkej administratívy zrušiť návštevu prezidenta Obamu v Moskve začiatkom septembra,“ povedal novinárom. Priznal, že rozhodnutie súvisí s udelením dočasného azylu bývalému spolupracovníkovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi ruskými úradmi. „Túto situáciu sme nezapríčinili my,“ zdôraznil Ušakov.

Bezpečnostný poradca Bieleho domu Ben Rhodes v stredu potvrdil, že Obama sa s Putinom v Moskve nestretne. Dodal, že americký líder sa zúčastní na septembrovom summite skupiny G20, ktoré sa bude konať v Peterburgu, následnú návštevu Moskvy však vynechá.

Rusko bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Snowdena odmieta vydať do vlasti, kde ho po zverejnení podrobností o programoch sledovania komunikácie obvinili z viacerých zločinov. Tridsaťročný Snowden mohol minulý štvrtok po viac ako mesiaci opustiť moskovské letisko Šeremetevo, keďže ruské úrady mu priznali štatút utečenca, čo rozhnevalo Spojené štáty. Ušakov v tejto súvislosti Washingtonu pripomenul, že Rusko a USA nepodpísali dohodu o vzájomnom vydávaní hľadaných osôb.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Barack ObamaEdward SnowdenVladimir Putin