Baránik vyzýva ministerku Žitňanskú, aby odvolala sudcu Sádovského pre jeho majetkové pomery

žitňanská, sádovský
Žľava: sudca Ľubomír Sádovský a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. 25. október 2017 Foto: archívne, SITA
  • aktualizované 25. októbra, 16:25

BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská by mala z funkcie odvolať predsedu Krajského súdu v Bratislave Ľuboša Sádovského.

Na tlačovej besede to v stredu vyhlásil poslanec opozičnej SaS Alojz Baránik. Odvolával sa pri tom na článok týždenníka Plus 7 dní. Článok konštatuje údajný blízky vzťah Sádovského a advokáta Radovana Bžána.

Majetkové pomery nezodpovedajú príjmom

Ten je známy z kauzy predražených právnych služieb, za ktoré má štátna akciová spoločnosť MH Manažment, a. s. vyplatiť jeho advokátskej kancelárii odmenu za spor so spoločnosťou Enel o Vodnú elektráreň Gabčíkovo. Podľa Baránika tiež z článku vyplýva, že majetkové pomery sudcu nezodpovedajú jeho príjmom.

„Krajský súd v Bratislave patrí z hľadiska torpédovania spravodlivosti k najhorším,“ skonštatoval Baránik. Zároveň plánuje otázku majetkových pomerov sudcu predložiť na pôde parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií.

Sudca musí podozrenia vysvetliť

„Ministerka spravodlivosti sa s predsedom súdu Sádovským ešte minulý týždeň v piatok krátko stretla s tým, že v priebehu tohto týždňa očakáva od neho všetky informácie a vysvetlenia k podozreniam,“ uvádza sa v stanovisku rezortu spravodlivosti s tým, že jeho stanovisko ministerka dostala, rezort ho preskúma a k celej veci sa vyjadrí.

Sádovský v reakcii na medializované informácie uviedol, že sa nemieni v tomto čase vyjadrovať k tendenčným a nepravdivým informáciám. „Zvolil som právnu cestu riešenia tejto situácie voči vydavateľovi týždenníka. Následne po reakcii vydavateľa poskytnem vyjadrenie na všetky otázky, súvisiace s vecou. Dovtedy sa verejne vyjadrovať už nebudem,“ zdôraznil v stanovisku.

Podľa spomínaného článku sudca vlastní niekoľko nehnuteľností a jeho synovia navštevujú súkromnú školu Cambridge International School, kde ročné školné predstavuje 27 500 eur pre oboch.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alojz BaránikĽuboš SádovskýLucia ŽitňanskáRadomír Bžán
Firmy a inštitúcie MH manažment