Barbakan uvedie filmy ocenené na prestížnych festivaloch

Barbakan
barbakan Foto: Ján Papač/PR manager

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Multižánrový festival Barbakan prinesie do Banskej Bystrice filmy, ktoré nedávno zaujali na tých najprestížnejších festivaloch.

Návštevníci podujatia, ktoré sa bude konať v termíne od 3. do 6. októbra, si budú môcť pozrieť snímky ocenené na MFF v Cannes, Berlíne i Karlových Varoch a tiež najnovší film svetoznámeho režiséra Woodyho Allena Jasmínine slzy (2013).

To všetko a ešte viac ponúkne sekcia Ozveny filmových festivalov, v ktorej tento rok nebudú chýbať ani slovenské diela.

Domácu tvorbu bude v tejto sekcii reprezentovať najnovšia snímka slovenského režiséra Juraja Lehotského s názvom Zázrak (2013). Film rozpráva príbeh o pätnásťročnej Ele, ktorá sa dostane do polepšovne a snaží sa vzoprieť neľahkému osudu. Snímka získala Zvláštne uznanie poroty v súťaži Na východ od Západu na MFF v Karlových Varoch a v septembri ju uviedli na prestížnom MFF v Toronte.

Na Barbakane premietnu aj krátkometrážny animovaný film Sneh (2013), ktorý príde osobne uviesť jeho režisérka Ivana Šebestová. Snímka vznikala vo francúzsko-slovenskej koprodukcii, postavy v nej nahovorili Soňa Norisová a Tomáš Maštalír. Návštevníkov čaká aj film Post tenebras lux (2012) zachytávajúci osudy mladej rodiny, ktorá sa z mesta odsťahuje na vidiek. Film mexického režiséra Carlosa Reygadasa získal na MFF v Cannes cenu za najlepšiu réžiu.

Poľskú kinematografiu zastúpi na Barbakane koprodukčný film Dozvuky (2012). Hlavnou postavou je Franek, ktorý sa vracia z emigrácie do rodného domu. Zvítanie s bratom Józkom je však veľmi zdržanlivé. Dávny spor medzi nimi ešte stále nie je zabudnutý. Zakrátko však zistí, že proti jeho bratovi je nepriateľsky naladená takmer celá obec. Za všetkým sa ukrýva dlhoročné tabu – genocída a arizácia židovských pozemkov z čias druhej svetovej vojny. Po boku poľských filmových hviezd vo filme hrá slovenská herečka Zuzana Fialová.

Barbakan
Foto: Ján Papač/PR manager

Banskobystrický festival myslel tento rok aj na slávneho scenáristu a režiséra Woodyho Allena. Fanúšikovia si budú môcť pozrieť jeho najnovší film Jasmínine slzy v hlavnej úlohe s Cate Blanchett. V dráme o žene z vyššej spoločnosti, ktorá sa musí rozlúčiť s luxusným životom v New Yorku a začať odznova v skromnom byte svojej sestry v San Franciscu, si zahrali aj také hviezdy ako Alec Baldwin, Sally Hawkins či Peter Sarsgaard.

Šiestou snímkou v rámci sekcie Ozveny filmových festivalov bude Toto nie je Kalifornia (2012). Prvý celovečerný dokument nemeckého režiséra Martina Persiela je hymnou protispoločenskej revolty mladých a takmer zakázaného športu – skateovania – v komunistickej NDR. Režisér tu pracuje s videozáznamami, ktoré si v tom čase nahrala partia troch kamarátov, fascinovaných týmto športom. Dokument získal od svojho uvedenia v roku 2012 viacero medzinárodných cien. Na MFF v Nashville získal Zvláštnu cenu poroty a na MFF v Berlíne cenu Dialogue En Perspective.

Festival Barbakan vo svojej hudobnej časti ponúkne koncerty interpretov ako The Boxettes, Nat Osborn Band, Wattican Punk Ballet, AMO, Ear Drum Kru, Plastic Swans, Emonoizboyz či vystúpenie hercov a hudobníkov Martina a Mariána Geišbergovcov. Filmoví fanúšikovia sa môžu okrem spomenutých snímok tešiť napríklad na filmy ako Pátranie po Sugar Manovi (2012), Liberace (2013), The Doors – When You’re Strange (2009) alebo Revival (2013).

Dejiskami Barbakanu budú tento rok kinosála Pamätník SNP, Cinemax Europa, Záhrada a Klub 77. Permanentky na koncertnú a hudobnú časť sa dajú kúpiť exkluzívne na webstránke www.predpredaj.sk za špeciálnu cenu desať eur. Možnosť zakúpiť si permanentku však potrvá už len niekoľko dní.

Barbakan
Foto: Ján Papač/PR manager

Agentúru SITA informoval PR manažér festivalu Ján Papač.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alec BaldwinCate BlanchettZuzana Fialová