Barcelona nebude súperiť s Krakovom a Tatrami o ZOH 2022

Olympijské_kruhy
Foto: SITA/AP

MADRID 25. októbra (WEBNOVINY) – Barcelona pokračuje v iniciatíve usporiadať po letných aj zimné olympijské hry, ale z roku 2022 obrátila svoj záujem na nasledujúci možný termín.

S iniciatívou vyrukovala bezprostredne po prehre Madridu vo voľbe dejiska OH 2020.

Prvé úvahy Kataláncov smerovali k ZOH 2022, čím by sa stali súperom poľsko-slovenského projektu s centrom v Krakove, ale v piatok starosta Xavier Trias potvrdil zmenu.

„Možnosť, že by sme uspeli pre rok 2022, nie je veľmi priaznivá. Sústredíme naše úsilie na ZOH 2026,“ povedal Trias po stretnutí s regionálnou vládou a po konzultáciách s predstaviteľmi národného aj Medzinárodného olympijského výboru.

Barcelona chce súťaže v lyžovaní a ďalších športoch pod holým nebom usporiadať v neďalekých Pyrenejach. V roku 1992 hostila letné olympijské hry. Doteraz žiadne mesto neusporiadalo obe verzie športového vrcholu.

Trias sa už skôr stretol s 50 predstaviteľmi pyrenejských stredísk a katalánskej vlády. „Celý región prejavil nadšenie, nenarazili sme na jedinú kritickú reakciu. Chceme kandidovať s maximálnu podporou zo všetkých strán a s čo najväčšou šancou uspieť,“ povedal Trias, ktorý v stredu v Lausanne debatoval o pozícii Barcelony aj s novým prezidentom Medzinárodného olympijského výboru Thomasom Bachom. „Jeho radu sme prijali ako pomoc pri zvyšovaní pravdepodobnosti úspechu. Išlo mu o vysvetlenie niektorých detailov projektu a pochopenie spojenia medzi Barcelonou a horami,“ prezradil starosta.

Okrem Krakova s Jasnou a Zakopaným sa o ZOH 2022 plánujú uchádzať aj nórske Oslo, nemecký Mníchov, švédsky Štokholm či kazašské Almaty. Kandidáti majú čas na podanie prihlášok do 14. novembra. Dejisko vyberú 31. júla 2015 v Kuala Lumpure.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom