Poskytovatelia sociálnych služieb budú od budúcej vlády žiadať radikálnejšie zvýšenie miezd pre svojich pracovníkov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
opatrovateľka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb v SR bude od novej vlády, ktorá vzíde zo septembrových parlamentných volieb, požadovať radikálnejšie dofinancovanie celého systému sociálnych služieb a dlhodobej starostlivosti. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR Anna Ghannamová.

Zvýšenie štátnych príspevkov do konca júna

Mzdy personálu u všetkých poskytovateľov by sa mali podľa nej zvýšiť po prvom roku a pol vládnutia na tri etapy celkovo o 50 %. Asociácia bude zároveň žiadať, aby sa štátny príspevok, ktorý je predvojom a po reforme financovania sociálnych služieb by mal byť finančným príspevkom v odkázanosti, odvíjal od priemernej mzdy, a nie od minimálnej mzdy.

Šéfka asociácie zároveň avizuje, že vláda by mala do konca júna schváliť ďalšie zvýšenie štátnych príspevkov na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb. Štátne príspevky pre neverejných poskytovateľov sociálnych služieb by sa tak mali po rozhodnutí vlády zvýšiť o 10 percent od 1. januára budúceho roka.

Nariadením vlády by mali podľa Ghannanovej stúpnuť príspevky nielen na základe koeficientu zvýšenia minimálnej mzdy, ale ešte o ďalších 10 percent.

Zvýšenie príspevkov stále nie je dostatočné

Kabinet Ľudovíta Ódora v pondelok schválil zvýšenie štátnych príspevkov na poskytovanie sociálnej služby v zariadeniach sociálnych služieb a v zariadeniach krízovej intervencie na druhý a tretí štvrťrok tohto roka o sedem percent. Zvýšené príspevky by mali pomôcť pokryť nárast prevádzkových nákladov na poskytovanú sociálnu službu a zmierniť tým aj premietanie takto zvýšených nákladov do platieb požadovaných od klientov. Zvýšenie príspevkov na poskytovanie sociálnej služby si vyžiada 7,2 milióna eur.

„Sme vďační akémukoľvek zvýšeniu a oceňujeme to. Napriek tomu, že nateraz dostatočné nie je,“ tvrdí Ghannamová.

Kabinet podľa nej schválil zvýšenie príspevkov na základe požiadavky samotnej Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb v SR. Z verejných zdrojov sa tak pre neverejných poskytovateľov dorovnáva 17-percentné zvýšenie miezd pre pracovníkov v sociálnych službách, keďže u samosprávnych poskytovateľov sa tak stalo z verejných samosprávnych zdrojov na základe dohody bývalej vlády s odbormi.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna Ghannamová