Bariatrické operácie znižujú výskyt cukrovky druhého typu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chirurgia
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Podľa prvej rozsiahlej štúdie vo Veľkej Británii týkajúcej sa bariatrickej chirurgie, teda chirurgickej liečby obezity, znižujú takéto zákroky výskyt diabetes mellitus (cukrovky) druhého typu, ako aj ďalších zdravotných problémov. Tamojšia agentúra National Bariatric Surgery Registry informovala, že po 1 421 operáciách pacienti do roka stratili v priemere takmer 60 percent svojej nadbytočnej hmotnosti a počet prípadov druhého typu cukrovky sa znížil o 50 percent.

Podľa úradu svet zachvátila pandémia obezity. Vo Veľkej Británii žije údajne okolo milión ľudí, ktorým by bariatrická chirurgia, kam spadá napríklad aj bandážovanie či bypas žalúdka, mohla pomôcť. Z odhadovaných 10-tisíc takýchto operácií, ktoré v Británii vykonali vo fiškálnych rokoch 2008/09 a 2009/10 sa štúdia zameriava na 7 045.

Správa obsahuje detailné údaje zozbierané počas jedného roka po 1 421 operáciách. Z nich 379 pacientov malo pred operáciou cukrovku druhého typu, avšak po jednom roku sa toto číslo znížilo na 188. Zlepšil sa tiež ich krvný tlak a ľahšie začali prekonávať každodenné fyzické prekážky ako napríklad výstup po schodoch. Autori štúdie argumentujú, že znížením výdavkov súvisiacich s obezitou, ako napríklad za liečbu cukrovky, bariatrická chirurgia ponúka „skutočne ‚výhodný nákup‘ pre ekonomiku zdravia, ako aj pre širokú verejnosť“.

Alberic Fiennes, bariatrický chirurg a predseda dátového výboru National Bariatric Surgery Registry, uviedol, že liečba by podľa neho mala byť široko dostupná. „Prístup obmedzujúci liečbu na zlomok tých, ktorým by mohla pomôcť, bude (britská) národná zdravotnícka služba (NHS) o niekoľko rokov ľutovať, keďže sa títo pacienti stanú neudržateľným bremenom pre zdravotný systém. Stratégia prevencie sama o sebe nie je efektívna; už existujú najmenej dve generácie chorobne obéznych pacientov, ktorí trpia cukrovkou, mŕtvicami, srdcovými chorobami a rakovinou, pre ktorých sú preventívne opatrenia úplne irelevantné. Čísla stúpajú a týchto pacientov je nutné liečiť,“ dodal.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať