Barma sa mení, bývalý generál junty vzdal hold Su Ťij

Su Ťij
Foto: SITA/AP

NEW YORK 28. septembra (WEBNOVINY) – Barmský prezident Thein Sein vzdal vo štvrtok nečakane verejný hold opozičnej líderke Aun San Su Ťij. Stalo sa tak počas jeho prejavu k Valnému zhromaždeniu OSN v New Yorku.

Bývalý generál junty, ktorý stojí za nedávnymi politickými zmenami v krajine, zagratuloval nositeľke Nobelovej ceny mieru k poctám, ktorých sa jej dostalo za jej „snahy o demokraciu“ počas jej súčasného triumfálneho turné po Spojených štátoch.

Americký Kongres udelil minulý týždeň dlhé roky väznenej Su Ťij najvyššie štátne vyznamenanie, pričom v krajine získala aj radu ďalších ocenení. Išlo pritom o prvý prípad, keď barmský líder spomenul Su Ťij na medzinárodnej pôde.

Prezident tiež povedal, že jeho krajina podnikla nezvratné kroky smerom k demokracii a päť desaťročí autoritárskej vlády necháva za sebou. Jeho reč prenášala naživo barrmská štátna televízia, čo je doteraz rovnako.

Ešte pred necelými dvoma rokmi by boli takéto vyjadrenia barmského prezidenta nemysliteľné. Su Ťij strávila za vlády junty dlhé roky v domácom väzení a prepustili ju až v novembri 2010. V súčasnosti je členkou parlamentu, kde bojuje za demokratické zmeny v krajine ako aj stiahnutie medzinárodných sankcií.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Su ŤijThein Sein