Barmská aktivistka si prevezme Sacharovovu cenu

Su Ťij
Foto: SITA/AP

ŠTRASBURG 9. októbra (WEBNOVINY) – Barmská opozičná líderka Aung San Su Ťij si po viac ako 20 rokoch od udelenia príde prevziať Sacharovovu cenu udeľovanú Európskym parlamentom. Zákonodarný orgán EÚ to potvrdil v stredu.

Známa aktivistka, ktorá strávila dlhé roky v domácom väzení, príde medzi europoslancov 22. októbra. Pred plénom EP vystúpi s prejavom a oficiálne si prevezme ocenenie, ktoré jej udelili ešte v roku 1990 za postavenie sa proti vojenskému režimu v ázijskej krajine.

Su Ťij definitívne prepustili z domáceho väzenia až pred tromi rokmi, pričom minulý rok sa stala poslankyňou barmského parlamentu. V prezidentských voľbách v roku 2015 sa laureátka Nobelovej ceny mieru plánuje uchádzať o najvyšší post.

Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, ktorá nesie meno sovietskeho fyzika a disidenta Andreja Sacharova, udeľuje Európsky parlament každoročne od roku 1988 výnimočným osobnostiam alebo organizáciám, ktoré významnou mierou prispeli k boju za ľudské práva alebo demokraciu.

Súčasťou ocenenia je aj finančná odmena vo výške 50 000 eur. V minulosti cenu získali aj juhoafrický prezident Nelson Mandela, exšéf OSN Kofi Annan a v roku 1989 aj Slovák Alexander Dubček. Meno tohtoročného víťaza bude známe 10. októbra, cena bude odovzdaná 20. novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander DubčekAun San Su ŤijKofi AnnanNelson MandelaSu Ťij