Basternák bol zastrelený z maximálne metrovej vzdialenosti

Basternák
Štefan K. (uprostred) je obvinený z úkladnej vraždy bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka. Foto: SITA

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Bývalého primátora Hurbanova Lászlóa Basternáka zastrelil vrah maximálne z metrovej vzdialenosti brokovnicou.

Vrah na neho strieľal spredu mierne zľava a zhora. Zasiahlo ho 27 brokov, mal rozsiahle zranenia hlavy. Potvrdil to znalec na dnešnom hlavnom pojednávaní pred Špecializovanom trestným súdom v Pezinku.

Podľa zisteného smeru zranení a odrenín na lakti znalec pripustil, že strelec zavraždil Basternáka ležiaceho na zemi potom, ako pred vrahom utekal a potkol sa. Takýto priebeh udalosti opísala už pred časom súdu aj manželka zastreleného regionálneho politika.

Vrah nemá zvýšený sklon k agresivite

Štefan K. (1980), ktorý je z vraždy Basternáka obvinený, nie je podľa ďalšieho znalca psychopatickou osobou. Nemá ani zvýšený sklon k agresivite. Zo zaistených odtlačkov prstov sa zhodovala iba jedna stopa s daktyloskopickou vzorkou obžalovaného. Táto stopa bola na plastovej fľaši. Na brokovnici sa žiadny použiteľný odtlačok prstov nenašiel, boli tam len nepoužiteľné daktyloskopické stopy. Znalci skúmali brokovú zbraň s odpílenou pažbou z roku 1921.

Štefana K. (1980) prokuratúra obžalovala, že v piatok 9. júla 2010 zastrelil Lászlóa Basternáka. Potom sa dal na útek autom, na ktoré strieľal nevlastný syn exprimátora legálnou zbraňou. Vodiča postrelil do lakťa. Muž z auta vyskočil a dal sa na útek. Podľa verzie obžalovaného strieľal na Basternáka niekto, kto vystúpil z jeho auta. On bol podľa vlastných slov na zadnom sedadle, kde bol aj postrelený.

Polícia zadržala Štefana K. 10. júla v chate pri Gabčíkove. Basternák bol v čase vraždy poslancom Nitrianskeho samosprávneho kraja a hlavný mestský kontrolór Hurbanova, plánoval však opäť kandidovať za primátora. Obžalovaného na súde spoznala manželka obete aj jeho nevlastný syn.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe László Basternák