Bavlnené tričká by mohli čoskoro nabíjať mobilné telefóny

Bez názvu
Foto: www.ecouterre.com

Bavlnené tričká, ktoré sú dnes obľúbené najmä ako pohodlné domáce oblečenie, by sa čoskoro mohli zmeniť na multifunkčné zariadenia. Postarala sa o to dvojica výskumníkov z univerzity v Južnej Karolíne, ktorá premenila obyčajné tričko na výkonný kondenzátor.

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto, www.metro.co.uk

Profesor strojného inžinierstva Xiaodong Li a jeho doktorand Lihong Bao uskutočnili jednoduchý pokus – bavlnené tričko namočili do fluoridového roztoku a následne ho vyprali pri vysokých teplotách. Výsledok bol sľubný – tento proces nielenže premenil celulózové vlákna na aktívne uhlie, zároveň však ponechal materiál dostatočne pružný bez lámania. Takto vyrobené tričko dokáže „skladovať“ veľké množstvo elektriny, výskumníci však pokračovali v zdokonaľovaní textílie. Jednotlivé vlákna obalili tenučkou vrstvou oxidu manganičitého, ktorý umocnil elektródový princíp trička.

„Nosíme tkaniny každý deň. Jedného dňa by však naše bavlnené tričká mohli mať viac funkcií – napríklad ako zásobníky energie, ktoré by dokázali nabiť naše telefóny či iPady,“ uviedol Li.

Výskumníkom sa tak nielenže podarilo zvýšiť kapacitu zásobníkov energie, ale zároveň zachovali pružnosť materiálu. Okrem toho sa výdrž vlákien ani po tisícke dobíjacích cyklov neznížila o viac ako päť percent. Li predpokladá, že pri navrstvení takýchto vlákien by sme mohli nabíjať aj menšie elektronické zariadenia.

Získavanie vlákien aktívneho uhlia nie je síce žiadnou novinkou, Liova metóda je však podstatne ekologickejšia. „Predchádzajúce metódy používali olej a iné chemikálie nevhodné pre životné prostredie. Takéto procesy sú komplikované a produkujú veľa vedľajších produktov. Naša metóda nie je finančne náročná a je ekologická,“ dodal Li.

www.ecouterre.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom