Poslanec Beblavý aj hnutie OĽaNO navrhujú prísnejšie majetkové priznania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Miroslav Beblavý
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 27. septembra (WebNoviny.sk) – Sprísnenie majetkových priznaní verejných funkcionárov chce okrem OĽaNO aj nezaradený poslanec Miroslav Beblavý.

Na októbrovú schôdzu prichádzajú s vlastnými návrhmi na novelu ústavného zákona o konflikte záujmov napriek tomu, že predseda parlamentu Andrej Danko (SNS) plánuje na poslaneckom grémiu hovoriť o vytvorení pracovnej skupiny a je za prísnejšie podmienky pri podávaní majetkových priznaní.

V pracovnej komisii by mali byť zástupcovia všetkých parlamentných strán. Aby poslanci návrh schválili, musí ho podporiť 90 zákonodarcov.

Nevyhnutné potreby praxe

Beblavý svojimi navrhovanými zmenami reaguje na nevyhnutné potreby praxe. „Súčasne však navrhované zmeny rozširujú okruh verejných funkcionárov s ohľadom na doterajšie zmeny v štruktúre orgánov verejnej moci, ako i na potrebu sprísnenia ochrany verejného záujmu na širší počet verejných funkcionárov, ktorí spravujú štátny majetok a verejné financie,“ odôvodňuje poslanec.

Rad zmien je zameraný najmä na procedurálne otázky v konaní o ochrane verejného záujmu, ale i na precíznejšie vykazovanie majetku verejných funkcionárov.

Beblavý navrhuje presnejšie uvádzanie majetku. Preto prichádza aj s návrhom, aby tlačivo oznámenia verejných funkcionárov bolo súčasťou prílohy ústavného zákona vrátane podrobných vysvetliviek vyplňovania takéhoto oznámenia. Upraviť zverejňovanie pasívnych príjmov je tiež jedným z návrhov predkladateľa.

Zmeny by sa mali týkať aj oznámení o prijatí daru

Súčasné znenie ústavného zákona podľa neho nedostatočne zohľadňuje pasívne príjmy, napríklad z dividend či prenájmu, čo znemožňuje reálny výkon kľúčovej úlohy ústavného zákona, a to porovnávanie majetkových prírastkov a legálnych príjmov verejného funkcionára. „Z tohto dôvodu sa navrhuje spresnenie ustanovenia a doplnenie úpravy o uvedenie ďalších príjmov,“ uvádza.

Zmeny by sa mali týkať aj oznámení o prijatí daru. Vďaka novele by malo byť možné kontrolovať majetkové prírastky. Taktiež navrhuje možnosť opakovane pokutovať verejného funkcionára, ak nereaguje na právoplatné rozhodnutie.

Beblavý navrhuje, aby sa proti rozhodnutiu o zastavení konania mohla odvolať okrem verejného funkcionára aj tretina členov orgánu, Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, ktorý vo veci rozhoduje.

Konečným spôsobom rozhoduje Ústavný súd Slovenskej republiky, ktorý môže rozhodnutie výboru potvrdiť alebo zrušiť po tom, ako sa naň dotknutý verejný funkcionár obráti. Ak väčšina poslancov výboru rozhodne o zastavení konania voči verejnému funkcionárovi, ktorý zákon porušil, konanie sa končí.

S návrhom prichádza aj OĽaNO

S návrhom novely ústavného zákona prichádza na októbrovú schôdzu parlamentu aj hnutie OĽaNO. Chcú rozšíriť zoznam verejných funkcionárov, na ktorých by sa vzťahovala povinnosť podávať majetkové priznanie.

Poslankyňa Veronika Remišová podotkla, že podľa ich návrhu by mali byť zverejňované aj majetkové priznania verejných funkcionárov, ktorí pôsobia na úrovni samospráv, teda starostovia a primátori. Podľa poslankyne by mali byť majetkové priznania konkrétnejšie, aby bolo zrejmé, kde verejní funkcionári nadobudli príjmy, ktoré uvádzajú pod kolónkou „iné“ či „ostatné“.

Sprísnenie majetkových priznaní žiadajú viacerí poslanci už roky, súčasný šéf výboru Martin Poliačik (SaS) žiada už takmer rok Andreja Danka o zriadenie pracovnej skupiny, ktorá by vytvorila nové znenie ústavného zákona o konflikte záujmov.

Aktuálne znenie je podľa členov výboru nejednoznačné. Danko je za zmeny a komisia by podľa neho mala pripraviť novelu, ktorá bude oproti súčasnej prísnejšia a verejní funkcionári by mali byť v udávaní svojho majetku konkrétnejší

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej DankoMartin PoliačikMiroslav BeblavýVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti