Beblavý chce druhé kolo vo voľbách primátorov a starostov

Miroslav Beblavý
Poslanec SDKÚ-DS Miroslav Beblavý. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Voľby primátorov miest a starostov mestských častí by mali mať aj druhé kolo, navrhuje poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS).

„Ako v prípade prezidenta a predsedu kraja, tak aj v prípade primátora a starostu mestskej časti ide o monokratické, priamo volené funkcie,“ hovorí Beblavý.

Podľa neho znamená síce druhé kolo väčšie finančné náklady, tie sú však vzhľadom na počet voličov v mestách a mestských častiach znesiteľné, tvrdí. „Víťaz bude disponovať väčšou mierou legitimity a do funkcie sa dostane na základe širšieho spoločenského konsenzu,“ uviedol poslanec pre agentúru SITA. K návrhom volebnej legislatívy predložil 13 zásadných pripomienok.

Kontrolu volebnej kampane by mal robiť podľa Beblavého nestranný kontrolný orgán. „Voľba členov tohto orgánu by mala byť rozdelená medzi viacerých, napríklad parlament, verejný ochranca práv, Ústavný súd SR či mimovládne organizácie,“ tvrdí poslanec.

Modelom pre vytvorenie takého orgánu by podľa Beblavého mohli byť napríklad National Electoral Commission pôsobiaca v Spojenom kráľovstve, Standards in Public Office Comission pôsobiaca v Írskej republike alebo poľská Państwowa Komisja Wyborcza. „Keďže dnes táto dôležitá zmena v návrhu chýba, nemožno ho označiť ako krok smerom k zníženiu rizika korupcie a lepšej kontrole politických strán,“ dodal.

Beblavý v pripomienkach tiež navrhuje posilniť váhu preferenčných hlasov v parlamentných voľbách a vo voľbách do europarlamentu. Podľa návrhu rezortu vnútra sa má zachovať ich trojpercentná hranica, od ktorej sa na ne musí prihliadnuť. „Sme presvedčení, že túto hranicu by bolo vhodné posunúť na jedno percento, pretože by to prinieslo viaceré pozitívne vplyvy. Zástupcami voličov by sa stali naozaj tí, ktorých by si voliči sami vybrali, nikto by si nemohol byť vopred istý, že sa do parlamentu dostane a zároveň každý z doterajších zástupcov občanov by bol vo väčšej miere motivovaný k aktivite,“ skonštatoval Beblavý, podľa ktorého by návrhy zákonov mali začať platiť až od roku 2016.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Beblavý