Aktualizované: Beblavý chce od ministra Gála novelu o hmotnej zodpovednosti politikov, žiadosť podporil petíciou

Gál, Beblavý
Zľava: Minister spravodlivosti Gábor Gál, poslanec za stranu SPOLU Miroslav Beblavý. Foto: koláž WBN

BRATISLAVA 28. augusta (WebNoviny.sk) – Nezaradený poslanec NR SR a zakladateľ strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Beblavý vyzýva ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd), aby do mesiaca predložil na pripomienkové konanie návrh zákona o hmotnej zodpovednosti politikov.  Povedal to Beblavý na utorkovej tlačovej besede po tom, ako minulý týždeň Úrad pre verejné obstarávanie udelil dve pokuty.

Pokutu 150-tisíc eur Banskobystrickému samosprávnemu kraju za nezákonné obstarávania bývalého župana Mariana Kotlebu a pokutu 750-tisíc eur ministerstvu školstva za nelegálne podpísanú zmluvu v roku 2015 vtedajším ministrom školstva Jurajom Draxlerom. Beblavý dodal, že rezort školstva informoval, že pokutu zaplatí a Banskobystrický kraj bude od Kotlebu pokutu vymáhať.

Nesplnený sľub

„Verejným činiteľom, ktorý vedome robia nezákonne rozhodnutia, sa nič nestane, nenesú hmotnú zodpovednosť, ktorú nesú všetci ostatní zamestnanci v tejto krajine. Preto sme dávno vyzvali na to, aby krajina prijala zákon o hmotnej zodpovednosti politikov, viac ako stotisíc ľudí za to podpísalo petíciu,“ uviedol Beblavý.

Podľa jeho slov vláda sľúbila a v programovom vyhlásení vlády sa zaviazala, že takýto zákon presadí. Už v auguste 2017 mala exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská predložiť takýto návrh a nestalo sa tak.

„Stále máme sľub nesplnený a verejní činitelia unikajú svojej zodpovednosti. Keby bol schválený, dnes by bolo možné od Kotlebu, Draxlera peniaze vymáhať,“ uviedol. Zároveň oceňuje snahu Banskobystrického kraja naháňať Kotlebu, ale zákon, podľa ktorého chcú ísť, je určený na iné veci.

„Snaha je odsúdená na neúspech,“ dodal Beblavý s tým, že zákon má pripravený a mohol by ho predložiť aj dnes. „Ale vyzývame ministra Gála, aby do mesiaca predložil na verejné pripomienkové konanie návrh zákona o hmotnej zodpovednosti politikov,“ dodal a podotkol, že jeho cieľom je, aby zákon prešiel.

Návrh predložili opoziční poslanci

Poslanci NR SR v októbri 2016 nepodporili návrh novely zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci, ktorý predložilo opozičné hnutie OĽaNO-NOVA.

Mesiac predtým podobný návrh presadzovali nezaradení poslanci, ktorí rovnako chceli zavedenie hmotnej zodpovednosti verejných predstaviteľov za nezákonné používanie verejných zdrojov a zakotvenie zásady dobrého hospodára ako základného kritéria pre posudzovanie porušenia zákonnosti. Návrh predložili nezaradení poslanci Miroslav Beblavý, Katarína Macháčková a Simona Petrík. Ani tento návrh nezískal dostatočnú podporu.

Prípravu predmetného zákona mala v gescii bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová. „Súčasný minister spravodlivosti o možnosti návrhu zákona rokoval s koaličnými partnermi, aktuálne sa čaká na koaličnú dohodu,“ dodala.

Reakcia ministerstva spravodlivosti

Minister spravodlivosti Gábor Gál v reakcii, ktorú agentúre SITA následne poskytla hovorkyňa rezortu Zuzana Drobová, uviedol, že ultimáta poslanca Beblavého sú absolútne zbytočné a pravdepodobne ide opäť z jeho strany o pokus o vyvolanie mediálnej senzácie.

„Poslanec zjavne nepozná základné dĺžky legislatívnych procesov. Nie je vedou dať návrh do NR SR, ale zabezpečiť prijatie návrhu zákona, lebo to je zmyslom zákonodarnej činnosti a nie naháňanie štatistík. Ministerstvo spravodlivosti priebežne plní všetky záväzky vyplývajúce z Programového vyhlásenia vlády SR a to aj bez ultimát opozičných poslancov. S koaličnými partnermi som už o téme zavedenia hmotnej zodpovednosti diskutoval a verím, že sa nám ju do konca volebného obdobia podarí zaviesť,“ uviedol Gál.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gábor GálKatarína MacháčkováLucia ŽitňanskáMiroslav BeblavýSimona Petrík
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SRSPOLU – občianska demokracia