Beblavý chce preveriť J&T Banku pre úvery na Cypre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
J&T
Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) – Česká J&T Banka poskytla ku koncu vlaňajška z celkového úverového portfólia takmer 43 percent klientom so sídlom na Cypre, informoval poslanec NR SR Miroslav Beblavý. Ako ďalej konštatoval, ide o sumu niečo vyše 30 miliárd CZK, čo predstavuje približne 1,101 miliardy eur podľa kurzu k 31. decembru 2014.

Je to teda podľa neho ešte väčší objem než v prípade Poštovej banky, ktorá má viac ako 500 miliónov eur v úveroch pre firmy sídliace na Cypre. Keďže je J&T Banka regulovaná Českou národnou bankou, no zároveň má na Slovensku pobočku a spoluvlastní Poštovú banku, Beblavý zaslal list guvernérom oboch centrálnych bánk, kde sa pýta na ich názor, a či s tým budú niečo robiť.

Banka poskytla úvery klientom aj na Panenských ostrovoch

Úvery J&T Banky poskytované na Cypre podľa Beblavého predstavujú približne dvojnásobok vlastného imania banky ku koncu minulého roka. Banka zároveň poskytla úvery klientom so sídlom na britských Panenských ostrovoch a Kajmanských ostrovoch. Podľa údajov z výročnej správy však úvery pre tieto spoločnosti neboli použité podľa Beblavého na projekty realizované v týchto krajinách alebo zaistené majetkom z týchto krajín.

Takto sa použilo len 606 miliónov CZK na Cypre a žiadne sumy v ostatných dvoch krajinách. „Dá sa teda konštatovať, že približne 30 miliárd CZK a 42 percent svojho úverového portfólia poskytla banka klientom, ktorí formálne vykazujú sídlo na Cypre, ale nerealizujú tam svoje aktivity, na ktoré bol úver určený,“ povedal Beblavý.

Podľa jeho názoru musia byť takéto úvery vnímané ako rizikové a musia byť preto regulátorom prísne strážené. Cez takéto firmy napríklad na Cypre sa dá totiž skryť podľa Beblavého požičiavanie osobám s osobitným vzťahom k banke alebo jej akcionárom, ktoré je inak prísne regulované.

„Z verejne dostupných údajov nie je možné tieto skutočnosti vyvrátiť ani potvrdiť. Bankový dohľad však má možnosť preskúmať nielen to, kto je v prípade týchto úverov skutočným majiteľom firiem, ale najmä preskúmať, kto poskytol ručenie, respektíve, aké projekty sú cez úvery financované,“ pokračoval Beblavý.

J&T Banka sa od tvrdení Beblavého dištancuje

„J&T Banka spĺňa všetky kritériá obozretného podnikania a zásadne sa dištancuje od tvrdenia pána Beblavého,“ uviedla v stanovisku pre agentúru SITA PR manažérka slovenskej pobočky J&T Banky Linda Gáliková. Regulátor, teda ČNB, aj audítori poznajú podľa vyjadrení banky identitu každého konečného vlastníka úverovaného subjektu.

„Preto nie je možné, aby došlo k nadmernej úverovej expozícii banky voči jednému subjektu, ani k nedovolenému financovaniu vlastných projektov. Vyjadrenie pána Beblavého je zámerne vykonštruované a vnímame ho ako súčasť jeho predvolebnej kampane,“ dodala Gáliková.

Poštová banka podľa NBS plní všetky kritériá

V súvislosti s cyperskými úvermi Poštovej banky v utorok na tlačovej konferencii guvernér Národnej banky Slovenska Jozef Makúch povedal, že Poštová banka plní všetky kritériá požadované bankovým dohľadom a reguláciou a nie je potrebné voči nej vykonávať mimoriadne kroky zo strany centrálnej banky. Bankový dohľad podľa neho udalosti v Poštovej banke monitoruje dlhodobo, a ak je potrebné, vykonáva dohliadky. Bankový dohľad je však neverejné konanie, detaily preto neprezradil.

Poštová banka podľa medializovaných informácií požičala klientom na Cypre takmer 550 miliónov eur, čo je štvrtina objemu všetkých úverov poskytnutých touto finančnou inštitúciou. Prílišná angažovanosť slovenského bankového sektora voči klientom na Cypre môže byť podľa centrálnej banky rizikom, čo skonštatovala aj vo svojich správach. Podľa Makúcha však hovorila o sektore ako celku a Poštovú banku ako nositeľa týchto úverov nikdy priamo neoznačila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jozef MakúchMiroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie J&T BANKA