Beblavý navrhuje zmeny v zákone o Policajnom zbore, chce funkčnú políciu a prokuratúru

Miroslav Beblavý
Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 7. septembra (WebNoviny.sk) – Nezaradený poslanec Národnej rady SR a zakladateľ mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia Miroslav Beblavý navrhuje zmeny v zákone o Policajnom zbore SR.

Napĺňanie hesla „Pomáhať a chrániť“

Beblavý je totiž presvedčený, že na to, aby mohol demokratický a právny štát fungovať je nevyhnutná funkčná polícia a prokuratúra, ktoré nemôže ľahko ovládnuť hoci aj malá skupinka mocných na vrchole pyramídy. Zároveň tvrdí, že odhaľovanie a trestanie politickej a ekonomickej kriminality je tým najtvrdším orieškom aj vo vyspelých štátoch, ktoré si na to zriadili mnohé osobité nástroje, ktoré Slovensku často chýbajú.

„Cieľom návrhu zákona sú preto orgány činné v trestnom konaní napĺňajúce heslo Pomáhať a chrániť, konajúce nezávisle od politikov aj ekonomických záujmov a požívajúce vysokú dôveru občanov v ich funkčnosť aj nestrannosť. Pre dosiahnutie tohto cieľa sa vo vzťahu k policajnému zboru navrhuje vytvorenie Rady pre integritu policajného zboru ako nezávislého orgánu zloženého zo siedmich členov, ktorý bude disponovať aj potrebnými kompetenciami,“ uviedol v dôvodovej správe k návrhu.

Kompetencie na možnosť vyhlásiť rozkaz či nariadenie

Medzi najdôležitejšie kompetencie má podľa Beblavého patriť rozhodovanie v druhom stupni proti rozhodnutiu o uložení disciplinárneho opatrenia, rozhodnutiu o náhrade škody, proti služobnému hodnoteniu, ktorým bol policajt hodnotený ako nespôsobilý vykonávať doterajšiu alebo akúkoľvek inú funkciu, a proti rozhodnutiu lekárskej komisie, ktorým bola policajtovi určená zdravotná klasifikácia.

Medzi kompetencie Rady pre integritu policajného zboru má patriť aj možnosť vyhlásiť rozkaz, nariadenie, príkaz alebo pokyn uložený policajtovi za neplatný, ak svojím obsahom alebo účelom zasahuje napríklad do samostatného vedenia vyšetrovania (resp. pokiaľ ho obchádza), a tiež prešetrovanie skončenia služobného pomeru policajta.

V Rade pre integritu policajného zboru podľa jeho návrhu bude mať zastúpenie nielen ministerstvo vnútra, ale aj osoba navrhnutá verejným ochrancom práv, predsedom Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, Radou vlády Slovenskej republiky pre mimovládne neziskové organizácie a odborovými orgánmi vystupujúcimi na ochranu práv a oprávnených záujmov policajtov.

Zníženie jednostranného rozhodovania v závažných veciach

Dvaja členovia Rady pre integritu policajného zboru budú navrhnutí politickými stranami, ktoré vo voľbách získali zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky, a to tak, že jeden člen bude zvolený na základe návrhu koaličných politických strán a jeden na základe návrhu opozície.

„Takéto zloženie novovzniknutého orgánu výrazne zníži priestor pre jednostranné rozhodovanie v závažných veciach týkajúcich sa policajtov,“ priblížil Beblavý s tým, že policajti by sa na Radu pre integritu policajného zboru mohli obracať zvlášť v prípadoch, keď sú presvedčení, že sú postihovaní pre ich postup vo vyšetrovaní.

Návrhom sa posilňuje procesná samostatnosť pri vyšetrovaní. Do zákona tiež navrhuje dostať zabezpečenie prideľovania vecí náhodným výberom pomocou technických prostriedkov a programových prostriedkov schválených Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky, aby bola vylúčená možnosť ovplyvňovania pridelenia vecí.

Medzi ďalšie navrhované opatrenia patrí zmena spôsobu menovania prezidenta policajného zboru, zavedenie princípu spretŕhania miestnych väzieb a cirkulácie vyššie postavených jednotlivcov a odstrihnutie policajnej inšpekcie od ministra vnútra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Beblavý
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRNR SR Národná rada Slovenskej republikyPZ Policajný zbor SR