Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Predseda BBSK Marian Kotleba počas tlačovky k situácii vo zvolenskej nemocnici. Banská Bystrica, 7. august 2014. Foto: SITA/Ján Viazanička
7. januára 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(23)

Beblavý podal na Kotlebu podnety, k dvadsiatkam sa priznal

BRATISLAVA 7. januára (WEBNOVINY) – Podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý v stredu podal dva podnety na predsedu banskobystrického vyššieho územného celku Mariána Kotlebu za porušenie ústavného zákona o konflikte záujmov. Oba podal zastupiteľstvu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK).

Odvádzanie “dvadsiatok” na Kotlebov účet je protiústavné

Ako informoval Beblavý agentúru SITA, prvý podnet súvisí s udalosťami z konca decembra predchádzajúceho roka, keď sa vo viacerých médiách objavili informácie o tom, že predsedovi Banskobystrického samosprávneho kraja odvádzajú zamestnanci kraja, ako aj iné osoby, časť svojej mzdy (tzv. dvadsiatky).

“Predseda kraja sa pred novinármi priznal, že o tejto podpore jeho osoby vie a darcom v ich činnosti nebude brániť, pričom s tým nemá žiadny problém. Podľa jeho slov slúžia dary aj na podporu politickej činnosti. Verejní funkcionári však tieto typy darov prijímať nemôžu,” konštatoval Beblavý s tým, že im to zakazuje predpis najvyššej právnej sily, teda ústavný zákon, z dôvodu, aby nemohol byť uprednostnený osobný záujem verejného funkcionára pred záujmom verejným. Za porušenie zákona hrozí pokuta vo výške 12 mesačných platov.

Za podnikanie môže prísť o polročný plat

Beblavý tento podnet považuje za zásadný, pretože ak je možné, aby vysokí verejní funkcionári takto zneužívali svoju funkciu, tak je možné čokoľvek. “Podnet nie je motivovaný osobou Mariana Kotlebu, ale jeho previnením. Zároveň bude slúžiť ako test pre poslancov BBSK, ako sa vedia zhostiť svojej základnej úlohy – kontroly výkonnej moci,” dodal Beblavý.

Druhý podnet sa týka živnostenského oprávnenia na obchodné meno Marian Kotleba – KKK – ANGLICKÁ MÓDA. Beblavý upozornil, že podľa živnostenského registra bolo prevádzkovanie tejto živnosti pozastavené 1. júna 2014, hoci zákaz podnikať ako živnostník mal predseda Banskobystrického samosprávneho kraja už po 30 dňoch od nástupu na post župana, t. j. od konca januára 2014.

“Dátumy v živnostenskom registri preto vyvolávajú podozrenie, či si túto povinnosť splnil. Aktívne živnostenské oprávnenie ústavný zákon trestá stratou šiestich mesačných platov,” povedal.

Odporúčané články

Krajskí poslanci nechcú, aby Kotleba vystúpil v parlamente Beblavý chce hlavy smerákov, ktorí riadia štátne nemocnice

Témy

Diskusia

Otázka A Bublavý ide riešiť BB kraj? A čo BA kraj, kde bačuje jeho bývalý stranícky šéf ? Nemal by najprv urobiť poriadok doma a až potom u susedov? Tie Frešove predražené rekonštrukcie škôl, kde sa vymieňali záchodové toalety za 300... Otázka Brblavý, a kedy zatraseš kreslom Fr€ša z dôvodu opravy splachovačov za sumu 17000€? štb pokračovanie V SIS-ke je založený na Kotlebu osobitný spis, s konkrétnymi spravodajskými opatreniami, pravidelne sa vyhodnocujú a modifikujú podľa aktuálnej situácie. Pikantné je, že porady sú vo vedľajšej ulici od sídla kraja. Kotleba má monitorované ešte aj odpadky v koši, o... Čudné Takže dary pre Kotlebu sú trestné. Dary pre štandardné strany sú košer a slúžia na rozvoj demokracie a občianskych slobôd. Beblavý, budíček! V ktorej strane si doteraz kradol? Nie náhodou v SDKU-DS? Gorila Vám niečo hovorí? A čo financovanie SDKU-DS,... Rovnosť Pán Beblavý, a čo tak dať podnet aj na prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý stále figuruje ako spoločník v troch spoločnostiach s ručením obmedzeným a v jednej akciovke je podpredsedom predstavenstva. - Finančná Hitparáda, s.r.o., - KTAG, s.r.o., - Real...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Dámskajazda

Autolike.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

DRAN.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...