Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miroslav Beblavý Foto: SITA/Jozef Jakubčo
13. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(3)

Beblavý sa obáva, že v školstve nestihneme využiť eurofondy

BRATISLAVA 13. októbra (WEBNOVINY) – Ak nestihneme vyčerpať peniaze z eurofondov na projekty v školstve, budeme ich musieť zaplatiť z vlastného, upozorňuje nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. V Operačnom programe Vzdelávanie máme v budúcom roku vyčerpať viac ako 220 miliónov eur. Podľa Beblavého je také rýchle čerpanie len málo pravdepodobné a vzniká pri ňom riziko, že do Bruselu pošleme nekvalitné faktúry. “Keď to nestihneme, tak o peniaze jednoducho prídeme, tam už nie je žiadne odvolanie, ani žiadne riešenie,” dodáva poslanec. K čerpaniu eurofondov dnes mimoriadne zasadol parlamentný výbor pre vzdelávanie.

Ministerstvo zaviedlo krízový režim

Ako dnes poslancov informoval štátny tajomník ministerstva školstva Vladimír Kováčik, v Operačnom programe Vzdelávanie máme vyčerpať v roku 2015 viac ako 220 miliónov eur. “Doteraz sa nám nepodarilo vyčerpať ani polovicu takej sumy za rovnaké obdobie, to znamená, že ministerstvo bude musieť viac ako zdvojnásobiť rýchlosť čerpania, aby sa to podarilo,” upozornil Beblavý. Štátny tajomník rezortu školstva však hovorí, že ministerstvo prijalo kroky na to, aby sa daná suma stihla vyčerpať a zaviedlo krízový režim.

“Krízový režim znamená to, že sa v čo najväčšej miere skrátili termíny kontroly týchto predložených výdavkov zo strany prijímateľov u nás na rezorte,” uviedol Kováčik. Rezort tiež podľa jeho slov zintenzívnil komunikáciu s prijímateľmi, ktorí predkladajú žiadosti, aby sa čo najrýchlejšie dostávali na preplatenie na ministerstvo financií. Chýb v kontrolách sa pravá ruka ministra školstva neobáva. Podľa neho totiž kvalita kontrol nemusí priamo súvisieť s ich dĺžkou.

Práve pred chybami, ktoré by nám neskôr mohol Brusel vyčítať, varuje poslanec Beblavý. “Niekedy sa rýchlo faktúry predložia, aby sa stihli uzávierky a potom o rok o dva príde bruselský audit a potom všetky tie peniaze musíme zaplatiť z vlastného,” doplnil.

Vysoké školy majú pozastavené platby

Kováčik v pondelok tiež poslancov školského výboru informoval, že v tomto roku nám ostáva dočerpať v Operačnom programe Vzdelávanie viac ako 31 miliónov eur, čo by však nemal byť problém. “Naše predpoklady sú také na základe schválených verejných obstarávaní a plánu predkladaní žiadostí o platbu, že by sa táto suma mala stihnúť vyčerpať,” uviedol. Platby, ktoré nám pre eurofondové audity pozastavil Brusel, sa v tomto programe uvoľnili ešte v júli.

Iná je však situácia v Operačnom programe Výskum a vývoj. Podľa štátneho tajomníka máme v rámci neho v súčasnosti pozastavené platby vo výške 103 miliónov eur. Týka sa to najmä projektov vysokých škôl. Podľa Kováčika sa teraz robia potrebné kroky na to, aby sa tieto peniaze v krátkom čase uvoľnili.

“Chceme výsledky našich kontrol, ktoré v súčasnosti vykonávame, predložiť do Bruselu niekedy do konca mesiaca,” povedal Kováčik. Potom budú v Bruseli hovoriť o termíne, keď by mohli peniaze odblokovať. Výsledok by mal byť podľa Kováčika známy v prvej polovici novembra. Rezort školstva má zároveň opäť informovať školský výbor o situácii do konca novembra tohto roku.

Odporúčané články

SEPS odmieta tvrdenia Beblavého o manažérskych poistkách Beblavý navrhuje, aby miesta v škôlke garantovalo právo

Témy

Diskusia

Homeless Gorila slovakia (Neregistrovaný) | včera 21:21 opat eurofondy a "SIET" , bude existovat v dobe, ked ich budu pravnucence splacat ? Beblavy a sef SIET, nechovate sa ako obcania, ktori si chodia pre socialne davky a vozia sa BMWeckach ?... Gorila slovakia Dzurinda kašlal na školstvo, znižoval platy, znižoval váhu vzdelania v spoločnosti, preferoval špecializované praktické školenia pred úplným plnohodnotným vzdelaním. Vraj prax si to žiada. Chcel vytvorit tupú masu voličov ktorá nebude okrem svojej špecializácie schopná chápať nič iné, ani to... Lubo153 Smer kašle na vzdelanie, vyhovujú mu ... voliči
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...