BEH NA LYŽIACH-MS: Procházková obsadila šieste miesto

Prochazkova

OSLO 24. februára (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila vo finále šprintu žien voľnou technikou na majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v nórskom Osle skvelé 6. miesto a dosiahla svoj najlepší výsledok na svetovom šampionáte vo svojej kariére. Z titulu sa tešila domáca Nórka Marit Björgenová, ktorá v šprinte získala už svoje druhé majstrovské zlato, prvýkrát sa tešila v roku 2003 v talianskom Val di Fiemme. Striebro si vybojovala obhajkyňa titulu z predchádzajúceho šampionátu v roku 2009 v českom Liberci Talianka Arianna Follisová, bronz rovnako ako vlani na ZOH v kanadskom Vancouveri patrí slovinskej zverenke slovenského trénera Ivana Hudáča Petre Majdičovej. Druhá Slovenka v štartovom poli Katarína Garajová skončila v kvalifikácii na 66. mieste a nepostúpila do vyraďovacích bojov.

„Je to fantastický úspech, všetci máme z neho obrovskú radosť. Už postup do finále bol pre nás taký malý zázrak. V tejto konkurencii sme si trúfali na semifinále. Alena urobila veľký výsledok, zatiaľ si to ani sami neuvedomujeme, azda to dôjde neskôr. Ešte raz opakujem, máme obrovskú radosť,“ povedal pre agentúru SITA Procházkovej osobný tréner Ján Valuška.

Vo finále mužov to bol švédsko-nórsky súboj. Zo zlata sa tešil Marcus Hellner, strieborný skončil domáci Petter Northug, bronz patrí lídrovi bojov o malý krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v hodnotení šprintu v rámci Svetového pohára Švédovi Emilovi Jönssonovi. Obhajca titulu z Liberca 2009 Ola Vigen Hattestad dobehol do cieľa štvrtý. Jediný Slovák v početnom 122-čelnnom štartovom poli Peter Mlynár si nevybojoval postup do vyraďovacej fázy pretekov. V kvalifikácii skončil šesťdesiaty druhý.

Alena Procházková v kvalifikácii dosiahla až 25. čas. Štvrťfinále však potom zvládla doslova bravúrne. Po opatrnejšom začiatku fantasticky nastúpila v prvom vážnom stúpaní, na vrchol vybehla prvá a odvtedy sa už až do cieľa držala na postupovej pozícii. Za víťazkou svojho štvrťfinálového behu Slovinkou Katjou Višnarovou zaostala o tri desatiny sekundy. Nakoniec musela jej priamy postup medzi tucet najlepších potvrdiť až cieľová fotografia, na desatinu sekundy rovnaký čas dosiahla aj tretia Nemka Nicole Fesselová.

V silne obsadenom semifinále potom dlho držala koncové svetlo, ale záver opäť patril jej. V poslednom stúpaní pred zjazdom na štadión nechala za sebou Švédku Hannu Falkovú a v cieľovej rovinke prešpurtovala aj štvrtú najrýchlejšiu z kvalifikácie domácu Nórku Astrid Uhrenholdt Jacobsenovú.

Vo finále jej už evidentne došli sily. Keď jej v polovici 1335 m dlhého okruhu súperky odskočili, vzdala svoje snaženie a už len došla do cieľa. Jej šieste miesto je však nielen jej kariérnym maximom, ale aj najlepším výsledkom slovenskej bežkyne na lyžiach na majstrovstvách sveta v ére štátnej samostatnosti.

Výsledky – finále šprintu voľnou technikou:

1. Marit Björgenová (Nór.) 3:03,9 min, 2. Arianna Follisová (Tal.) +0,2 s, 3. Petra Majdičová (Slovin.) +0,5, 4. Vesna Fabjanová (Slovin.) +0,5, 5. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1,8, 6. Alena Procházková (SR) +11,5.

Viac k osobe Alena ProcházkováJustyna KowalczykováKatarína GarajováMarit BjörgenováPeter MlynárPetra MajdičováPetter Northug