BEH NA LYŽIACH: Procházková pätnástykrát v elitnej desiatke

Bez názvu
Slovenská reprezentantka Alena Procházková Foto: SITA/Dušan Hein

KUUSAMO 26. novembra (WEBNOVINY) – Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková svojím siedmym miestom v piatkových pretekoch v šprinte klasickou technikou v rámci Svetového pohára vo fínskom Kuusame opäť potvrdila, že sa jej medzi absolútnou svetovou elitou páči. Na nevydarený záver uplynulej sezóny, keď už po zimnej olympiáde vo Vancouveri svoje snaženie musela pre pretrvávajúce zdravotné problémy zabaliť, nechala veľmi rýchlo zabudnúť. Pätnásty raz v kariére sa dostala do TOP 10 v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus, jubilejný desiatykrát to bolo v jej obľúbenom šprinte klasickou technikou.

„Je to výborný výsledok, ale…,“ začal hodnotiť kuusamské vystúpenie svojej zverenky tréner Ján Valuška. Až po chvíľke našiel tie správne slová: „Semifinále nemalo byť konečnou stanicou. Mala na viac.“ V cieľovej rovinke, keď si rutinérsky kontrolovala druhú pozíciu znamenajúcu postup do finále, však mala smolu. „Do stopy jej skočila vtedy vedúca Justyna Kowalczyková, Alena chcela pribrzdiť a išla na kolená. Justynu nakoniec diskvalifikovali za porušenie pravidla o štýle, v jednom úseku korčuľovala. Alena tak mohla semifinále vyhrať, veď v tom momente bola druhá, konečné tretie miesto už na finále nestačilo,“ povzdychol si Ján Valuška.

„Ja sama neviem, či sa mám tešiť alebo hnevať. Siedme miesto je určite výborné, ale viem, že to mohlo byť ešte lepšie,“ rozhovorila sa potom aj 26-ročná Banskobystričanka. „Bola hrozná zima, fúkal nepríjemný vietor. Ja viem, všetky sme bežali v rovnakých podmienkach, ale ja som na chlad akosi citlivejšia a ťažšie to znášam. Keď som sa na štarte vyzliekla do kombinézy, úplne som stuhla. Z tohto pohľadu je konečný výsledok vynikajúci. Po pretekoch som dlhé minúty strávila v horúcej sprche, kým som sa rozmrazila,“ konečne sa usmiala Alena Procházková.

Osobné štatistiky v hlave nenosí, nevedela ani koľký raz sa ocitla medzi desiatkou najlepších. „To je vedľajšie. Ja mám pred sebou v tejto sezóne jeden veľký cieľ – uspieť na majstrovstvách sveta. To by bolo viac ako všetky umiestnenia v desiatke,“ pokračovala zverenka Jána Valušku. Ten sa zase priznal, že nie celkom presne trafili výber lyží a voskov. „Neboli zlé, ale súperkám išli akosi rýchlejšie. Celkovo to však boli dobré preteky. Veď byť medzi najlepšími – to vždy poteší,“ dodal strojca úspechov súčasnej slovenskej jednotky v behu na lyžiach.

V sobotu sú v Kuusame na programe preteky klasickou technikou s intervalovým štartom. Ženy čaká päťkilometrový okruh. „Priznám sa, že sa momentálne cítim doslova vyžmýkaná. Viem však, že súperky nie sú na tom o nič lepšie. Verím, že sa pozbieram a zabodujem. Uvidíme…,“ uzavrela Alena Procházková.

Za siedme miesto v piatkových pretekoch získala do celkovej klasifikácie Svetového pohára 32 bodov. Spolu so štyrmi bodmi za 27. miesto z minulotýždňových pretekov vo švédskom Gällivare ich má na svojom konte 36 a to ju radí na 12. priečku v celkovej klasifikácii SP. No a byť v tucte najlepších určite nie je tuctovým výsledkom.

BEH NA LYŽIACH-SP: Prvenstvá Nórov, Procházková bez finále siedma

V piatkových pretekoch Svetového pohára v behu na lyžiach v šprinte klasickou technikou, ktorými sa v severofínskom Kuusame začalo veľké podujatie Nordic Opening, dominovali nórski reprezentanti. V kategórii žien suverénnym spôsobom triumfovala Marit Björgenová, ktorá dosiahla svoje druhé prvenstvo v sezóne, celkovo 41. v kariére a vyrovnala sa tak druhej najúspešnejšej pretekárke histórie bojov o krištáľový glóbus svojej krajanke Bente Skariovej Martinsenovej. Viac víťazstiev v pretekoch SP má iba Ruska Jelena Vjalbeová (45).

V kategórii mužov ďalší nórsky triumf zaznamenal šprintérsky špecialista John Kristian Dahl. Ten mal namále už v kvalifikácii, kde dosiahol iba 27. najrýchlejší čas, pričom postupovalo 30 najlepších. Štvrťfinále, semifinále a nakoniec aj finále však vyhral a tešil sa po druhý raz v kariére z víťazstva v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára.

Obrovskú smolu mala Slovenka Alena Procházková. V kvalifikácii obsadila ôsme miesto, vo štvrťfinále si s rutinérskym prehľadom postrážila druhé miesto znamenajúce postup do semifinále. V ňom však urobila v cieľovej rovinke fatálnu chybu, padla a do cieľa dobehla na štvrtej pozícii.

Dvadsaťšesťročná Banskobystričanka išla štvrťfinále i semifinále skvele takticky. V oboch behoch sa netlačila dopredu, ale vyčkávala v závetrí svojich súperiek. Jej čas prišiel v záverečnom stúpaní pred vjazdom na štadión, kde nasadila tempo, ktorému súperky nestačili. V semifinále bola už pred záverečnou zákrutou na druhej pozícii za vtedy vedúcou Poľkou Justynou Kowalczykovou. Necelých sto metrov pred cieľom sa jej prekrížili lyže, spadla na koleno a uvoľnila tým súperkám cestu do finále. Stihla ešte predbehnúť majsterku sveta v šprinte Talianku Ariannu Follisovú, ale to už jej na postup do bojov medailové pozície nestačilo. O výsledku tohto semifinále nakoniec rozhodovala medzinárodná jury, ktorá diskvalifikovala Poľsku Justynu Kowalczykovú a Švédku Maiken Caspersen Fallovú, ale ani to slovenskú jednotku neposunulo do finále. Nakoniec ju klasifikovali na veľmi dobrom 7. mieste.

Ďalší slovenskí bežci na lyžiach neuspeli už v kvalifikácii. V kategórii žien druhá Slovenka v 99-člennom štartovom poli Katarína Garajová skončila šesťdesiata šiesta. Medzi mužmi sa nekvalifikoval do 30-členného štvrťfinále ani jeden z trojice Slovákov. Najbližšie k tomu mal Peter Mlynár, ktorý skončil šesťdesiaty šiesty. Štartové pole bolo mimoriadne vyrovnané, 22-ročný bežec ŠKP Štrbské Pleso zaostal za posledným postupujúcim iba o päť sekúnd. Ivan Bátory skončil na 101. mieste, Martinovi Bajčičákovi patrila v 125-mennej výsledkovej listine 106. priečka.

Výsledky – šprint klasickou technikou:

MUŽI (1400 m): 1. John Kristian Dahl (Nór.) 3:08,6 min, 2. Alexej Poltaranin (Kaz.) +1,7 s, 3. Sami Jauhojärvi (Fín.) +2,0, 4. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +4,8, 5. Renato Pasini (Tal.) +4,9, 6. Andrew Newell (USA) +23,0, … nepostúpili z kvalifikácie 66. Peter Mlynár, 101. Ivan Bátory, 106. Martin Bajčičák (všetci SR)

ŽENY (1200 m): 1. Marit Björgenová (Nór.) 3:08,3 min, 2. Petra Majdičová (Slovin.) +1,4 s, 3. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +8,1, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) +11,0, 5. Madoka Nacumiová (Jap.) +11,2, 6. Marianna Longová (Tal.) +12,2, … nepostúpila zo semifinále 7. Alena Procházková (SR), … nepostúpila z kvalifikácie 66. Katarína Garajová (obe SR)

Poradie v celkovej klasifikácii SP po druhých pretekoch z 31 naplánovaných:

MUŽI: 1. Marcus Hellner (Švéd.) 100 bodov, 2. Dario Cologna (Švajč.) 87, 3. Daniel Rickardsson (Švéd.) 60, 4. Alexej Poltaranin (Kaz.) 55, 5. John Kristian Dahl (Nór.) 50, 6. Chris Andre Jespersen (Nór.) 50, 7. Piotr Sedov (Rus.) 45, 8. Sami Jauhojärvi (Fín.) 43, 9. Ola Vigen Hattestad (Nór.) 40, 10. Alexander Legkov (Rus.) 40, … Slováci doteraz nebodovali

ŽENY: 1. Marit Björgenová (Nór.) 150 bodov, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) 120, 3. Arianna Follisová (Tal.) 90, 4. Petra Majdičová (Slovin.) 68, 5. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) 67, 6. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) 66, 7. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 60, 8. Marianna Longová (Tal.) 52, 9. Kristin Störmer Steirová (Nór.) 50, 10. Marthe Kristoffersenová (Nór.) 45, … 12. Alena Procházková (SR) 36

Poradie v hodnotení šprintu po prvých pretekoch z jedenástich naplánovaných:

MUŽI: 1. John Kristian Dahl (Nór.) 50 bodov, 2. Alexej Poltaranin (Kaz.) 46, 3. Sami Jauhojärvi (Fín.) 43, 4. Ola Vigen Hattestad (Nór.) 40, 5. Renato Pasini (Tal.) 37, 6. Andrew Newell (USA) 34, 7. Nikolaj Morilov (Rus.) 32, 8. Emil Jönsson (Švéd.) 30, 9. Alex Harvey (Kan) 28, 10. Lasse Paakkonen (Fín.) 26, … Slováci doteraz nebodovali

ŽENY: 1. Marit Björgenová (Nór.) 50 bodov, 2. Petra Majdičová (Slovin.) 46, 3. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) 43, 4. Charlotte Kallová (Švéd.) 40, 5. Madoka Nacumiová (Jap.) 37, 6. Marianna Longová (Tal.) 34, 7. Alena Procházková (SR) 32, 8. Arianna Follisová (Tal.) 30, 9. Stefanie Böhlerová (Nem.) 28, 10. Vibeke Westbye Skofterudová (Nór.) 26.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováCharlotte KallováDario ColognaIvan BátoryJán ValuškaJustyna KowalczykováKatarína GarajováMarit BjörgenováMartin BajčičákPeter MlynárPetra Majdičová