Behom prišiel chrániť kaštieľ v Rusovciach aj Sajfa

Charitatívny Beh za kaštiel Rusovce
Moderátorom podujatia bol Ján Gordulič, na behu sa zúčastnil aj známy moderátor Sajfa. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 15. júna (WEBNOVINY) – Stovky ľudí v sobotu bežali niekoľkokilometrovú trasu rusovským parkom v Bratislave, aby tak prispeli k záchrane chátrajúceho kaštieľa v Rusovciach.

Podujatie organizuje občianske združenie Občiansky parlament. „Keďže je lokalita v Rusovciach veľmi zaujímavá a aj z úst premiéra sme počuli, že je veľký záujem zo strany štátu, aby sa tento kaštieľ dal do poriadku, hoci zatiaľ zostalo len pri slovách, chceme upozorniť na to, že kaštieľ veľmi chátra a je vo veľmi zlom stave,“ povedal Jozef Behýl z Občianskeho parlamentu.

Výťažok zo štartovného a občerstvovacích stánkov venujú na opravu parku kaštieľa. Účastnícky poplatok bol 10 eur pre hlavnú desaťkilometrovú trasu a päť eur pre kratšiu trojkilometrovú trasu. Časť peňazí pôjde na pokrytie nákladov a časť na pracovné pomôcky pre dobrovoľníkov, ktorí by mali vyčistiť park.

Obrazom: Charitatívny Beh za kaštiel Rusovce

„Tá suma nie až taká motivujúca ako ten samotný akt, poukázať na to, že tá pamiatka je v zlom stave,“ hovorí Ján Bahidský z Občianskeho parlamentu. Účastníkom behu ich športový výkon spríjemňovali viaceré kapely, ktoré hrali bez nároku na honorár. Moderátorom podujatia bol Ján Gordulič, na behu sa zúčastnil aj známy moderátor Sajfa.

Občianske združenie chce v podobných akciách pokračovať aj v iných krajoch Slovenska. Pomôcť chcú napríklad hradu Krásna Hôrka, Čachticiam, Budmericiam či Trenčínu. „Chceme položiť takúto tradíciu. Máme už predbežne vytipované kultúrne pamiatky, ktoré chceme takýmito športovými podujatiami priblížiť,“ ukončil Behýl.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján GorduličJozef Behýl