Bejrút po výbuchu - obraz skazy, tragédie a zúfalstva (video+foto)

Lebanon Explosion
Mohutný výbuch zničil všetko čo mu prišlo do cesty, tlaková vlna vybila okná a zničila alebo poškodila mnohé budovy v okolí. Bejrút, 4.8.2020 Foto: SITA/AP

Libanonský Bejrút sa v stredu zobudil do obrazov skazy a ľudskej tragédie. Obrovský výbuch, ktorý v utorok zabil najmenej 100 ľudí a zranil ďalšie tisíce, zdevastoval veľkú časť mesta vrátane úplne zničeného prístavu.

Okolie prístavu je zrovnané so zemou

Ešte ráno sa prístavu, ktorý je skoro zrovnaný zo zemou, valil dym, stále je počuť sanitky, ktoré odvážajú zranených do preplnených nemocníc. Ulice v jeho širokom okolí vyzerajú ako vojnová zóna – sú posiate troskami, sklom, zničenými autami.

Viac o téme: Výbuch v Bejrúte

Nemocnice sú plné ľudí, ktorí zúfalo hľadajú svojich nezvestných príbuzných. Nezvestné sú desiatky ľudí, úrady preto predpokladajú, že počet obetí sa zvýši. Nemecké Geologické výskumné centrum zistilo, že explózia vyvolala otrasy o sile 3,5 stupňa Richterovej škály. Výbuch bolo cítiť a počuť až na Cypre, ktorý je 200 kilometrov ďaleko.

Podľa agentúry AP išlo o doteraz najväčší výbuch v meste, ktoré bolo v prvej línii občianskej vojny v rokoch 1975-1990 a ktoré zažilo už desiatky teroristických útokov. Tlaková vlna vyrazila okná na kilometre vzdialených budovách vrátane medzinárodného letiska.

Vybuchol sklad s dusičnanmi

Zatiaľ nie je isté, čo presne spôsobilo výbuch, no s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o nehodu, a nie teroristický útok. Ako uviedol libanonský premiér Hasan Dijáb, v prístave explodoval sklad s 2700 tonami dusičnanu amónneho, ktorý úrady skonfiškovali z jednej lode ešte v roku 2014.

Tamojšie médiá píšu, že výbuch skladu asi zavinil požiar, ktorý v tomto sklade vznikol počas zváračských prác. Iná verzia hovorí, že sa najprv vznietila susedná budova, kde skladovali pyrotechniku. Do ovzdušia sa uvoľnili po explózii uvoľnili jedovaté látky, úrady preto vyzvali ľudí, aby nosili rúška.

Libanon prosí o pomoc

Libanonský premiér vyhlásil na stredu štátny smútok. Bejrútsky guvernér Marvan Abbúd si pri obhliadke zdevastovaných častí mesta rozplakal a vyhlásil, že „Bejrút je zničené mesto“.

Tragédia zasiahla Bejrút v čase, keď celá krajina bojuje so zhoršujúcou sa pandémiou koronavírusu ako aj s prehlbujúcou sa ekonomickou krízou.

Vláda sa obáva, že sa zhorší aj sociálna situácia v celej krajine, pretože cez zničený prístav prúdili do krajiny skoro všetky potrebné zásoby a tovar. Premiér Dijáb požiadal medzinárodnú komunitu o pomoc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom