Bejrútom otriasli samovražedné útoky, zomreli desiatky ľudí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bejrútom otriasli samovražedné útoky, zomreli desiatky ľudí
Dvaja samovražední atentátnici svoje útoky dokonali, tretiemu sa nepodarilo aktivovať bombu. Bejrút, 12. november 2015. Foto: SITA/AP

BEJRÚT 13. novembra (WebNoviny.sk) – Najmenej 44 mŕtvych a vyše 200 zranených si vyžiadali dva samovražedné bombové útoky, ktoré vo štvrtok otriasli libanonskou metropolou Bejrút. Libanonský bezpečnostný kabinet sa dnesv reakcii zišiel na mimoriadnom zasadnutí, ktoré zvolal premiér Tammám Salám. K útokom v Bejrúte sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS), ktorej jednotky sú účastníkmi ozbrojeného konfliktu v susednej Sýrii. Oddiely hnutia Hizballáh v Sýrii bojujú po boku vládnej armády a s ňou spriaznených milícií proti protivládnym povstalcom, medzi ktorými sú aj islamistickí radikáli z IS a Frontu an-Nusra, napojeného na teroristickú sieť al-Káida.

Dnešok je v Libanone dňom štátneho smútku. Dejiskom útokov bola rušná obytná a obchodná štvrť Burdž barádžna („Veža veží“) v južnej časti Bejrútu, považovaná za baštu šiitského hnutia Hizballáh. Agentúra Reuters uviedla, že v okolí miesta činu aj dnes patrolujú policajné hliadky. Na mieste sú stále výbuchmi zničené autá a motocykle i úlomky skla. Minister spravodlivosti Ašraf Rífí po schôdzke bezpečnostného kabinetu vyjadril presvedčenie, že libanonským bezpečnostným zložkám sa podarí udržať v krajine relatívny pokoj.

Kolegov v politike však vyzval, aby prestali so spormi a sústredili sa na zvolenie prezidenta a podporu vlády a parlamentu. Štátne inštitúcie v Libanone sú totiž týmto bezvládím a neschopnosťou politikov dohodnúť sa doslova paralyzované, konštatuje agentúra Reuters. Poslanci libanonského parlamentu dnes druhý deň pokračujú vo svojej schôdzi, ktorá je prvou po ročnej prestávke. Ich úlohou je prijať balík finančných zákonov, ktoré sú nutné na fungovanie štátu a súčasne vytvoria podmienky na získanie rozvojových pôžičiek a zabránia anulovaniu pôžičiek od Svetovej banky.

Poslanci by mali zaujať stanovisko aj k návrhu zákona o cezhraničnom pohybe kapitálu, ktorý súvisí s bojom proti daňovým únikom. V programe je tiež diskusia o zmenách v zákone o praní špinavých peňazí. Finančné zákony – najmä tie, ktoré sa týkajú pôžičiek od Svetovej banky – musia byť schválené do konca kalendárneho roka.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať