Mohutný výbuch v Bejrúte si vyžiadal desiatky mŕtvych a tisíce zranených (video+foto)

Výbuch v Bejrúte, Libanon
Muž sa snaží pomôcť zranenému po mohutnom výbuchu v hlavnom meste Libanonu - Bejrúte. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 5. augusta 8:11

Libanonským hlavným mestom Bejrút otriasol v utorok masívny výbuch. Ako informuje agentúra The Associated Press (AP) s odvolaním sa na predstaviteľa libanonského Červeného kríža, zahynulo najmenej 100 ľudí a ďalších viac ako 4000 bolo zranených.

Popoludňajšiu explóziu bolo cítiť v niekoľkých častiach mesta a počuli ju dokonca aj na Cypre vzdialenom viac ako 200 kilometrov. Explózia nastala v okolí bejrútskeho prístavu a spôsobila rozsiahle škody v okruhu niekoľkých kilometrov.

Vybuchlo 2750 ton dusičnanu amónneho

Podľa veliteľa vnútorných bezpečnostných síl Imada Osmana explózia nastala v skladových priestoroch, kde uchovávali vysoko výbušné látky. Libanonský premiér Hassan Diab vyhlásil, že v bejrútskom prístave vybuchlo 2750 ton dusičnanu amónneho a „všetci zodpovední za tento incident zaplatia“.

Svedkovia uviedli, že budovu najskôr zachvátil požiar a po menších explóziách nastala mohutná so silnou tlakovou vlnou.„Bol to horor, od občianskej vojny som nič podobné nevidel,“ povedal Marwan Ramadan, ktorý bol v čase výbuchu asi 500 metrov od prístavu a tlaková vlna ho zrazila k zemi.

Trump hovorí o bombovom útoku

Príčina explózie zatiaľ zostáva nejasná, ale libanonské orgány pracujú s predpokladom, že to bola nehoda a nie úmyselný čin.

Americký prezident Donald Trump však po rozhovoroch s vojenskými predstaviteľmi USA nadobudol pocit, že výbuch vyzeral ako bombový útok. „Spojené štáty sú pripravené pomôcť Libanonu,“ povedal počas vystúpenia v Bielom dome. Predovšetkým lekársku a humanitárnu pomoc Libanončanom okamžite ponúkli aj Izrael, Saudská Arábia a Veľká Británia.

V samotnom Bejrúte označili výbuch za najsilnejší v histórii mesta, ktoré v minulosti postihli konflikty so susedným Izraelom, pravidelné bombové a teroristické útoky. „Apokalypsa,“ hlásilo z úvodnej strany stredajšie vydanie libanonského denníka L’Orient Le Jour. Ďalšie periodikum al-Akhbar ponúklo fotografiu zničeného prístavu so slovami „Veľký kolaps“.

Dopad na libanonské hospodárstvo

Explózia v Bejrúte môže mať silný dopad na libanonské hospodárstvo. V zničených skladoch bolo približne 85 % všetkých zásob obilia v krajine, ktoré je po kontaminácii nepoužiteľné. Minister hospodárstva a obchodu Raoul Nehme však občanov ubezpečil, že Libanon má stále dostatok pšenice pre vlastné potreby.

Agentúra AP prirovnala utorňajší výbuch k nešťastiu z roku 1947, keď sa loď v americkom Texase prepravujúca asi 2200 ton chemickej zlúčeniny vznietila a spôsobila sériu výbuchov v neďalekých ropných zariadeniach a chemickej továrni. Pri katastrofe vtedy zomrelo 575 ľudí a ďalších 4000 utrpelo zranenia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom