Béla Bugár loboval u starostov za tabule na staniciach

Bugár
Béla Bugár Foto: SITA/Jozef Jakubčo

KOŠICE 25. februára (WEBNOVINY) – So starostami obcí stredného a východného Slovenska, ktorých sa dotýka otázka dvojjazyčných tabúľ na železničných a autobusových staniciach, sa dnes v Košiciach stretol predseda strany Most-Híd Béla Bugár a ďalší predstavitelia strany a poslanci Národnej rady SR.

Tento problém sa týka okolo 250 obcí s maďarskou menšinou na juhu Slovenska.

Tak ako v Komárne, aj v Košiciach podpísali zúčastnení starostovia vyhlásenie, v ktorom sa vyjadrili, že je dôležité, aby sa na územiach Slovenskej republiky obývaných príslušníkmi národnostných menšín zabezpečovalo uplatňovanie jazykových práv príslušníkov národnostných menšín.

Ako na dnešnej tlačovej besede po rokovaní uviedol Béla Bugár, zákon o používaní jazykov národnostných menšín hovorí len o názvoch obcí, pričom vyslovene nehovorí o dvojjazyčnom označovaní železničných staníc a autobusových zastávok.

Železničný zákon a príslušné vyhlášky upravujú označovanie staníc a podľa nich nemožno svojvoľne na staniciach inštalovať aj názvy v maďarskom jazyku. Na druhej strane s označením zastávok a autobusových staníc aj v maďarskom jazyku sa dá s dopravcami dohodnúť, ako to napríklad urobilo mesto Veľké Kapušany.

Predstavitelia strany Most–Híd vyzývajú preto vládu, aby sa skutočne venovala aj tejto otázke, ktorá sa zakladá na opodstatnenej požiadavke príslušníkov národnostných menšín. Bugár uviedol, že o týchto otázkach boli rokovania so ŽSR zatiaľ neúspešné, preto o tom chcú hovoriť s premiérom a vládou a iniciovať v parlamente zmenu zákona o železniciach ako aj zákona o používaní jazykov národnostných menšín.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Béla Bugár