Belehrad si vstup do Európskej únie zaslúži, zaznelo v Dankovom prejave na srbskom úrade vlády

Andrej Danko
Predseda parlamentu a šéf Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

BELEHRAD 6. júna (WebNoviny.sk) – Nová legislatíva, ktorú srbská vláda iniciuje vo vzťahu k národnostným menšinám, vzťahy Srbska a Slovenska a potreba riešenia niektorých problémov, ktoré sa vyskytujú pri práci Srbov na Slovensku, boli témy stredajšieho stretnutia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Andreja Danka s premiérkou Srbskej republiky Anou Brnabić na úrade vlády v Belehrade.

Podpora reforiem

Predseda slovenského parlamentu pricestoval v stredu do Srbska na dvojdňovú návštevu, ktorej hlavným cieľom je vyjadriť podporu Srbsku a jeho vláde pokračovať v reformných procesoch.

„Súčasným cieľom je naštartovať väčšiu výmenu informácií v oblasti legislatívy. Sme veľkým prínosom pre Srbsko, pokiaľ ide o legislatívu Európskej únie (EÚ) a skúsenosti, s ktorými disponujeme,“ skonštatoval Danko a doplnil, že by veľmi chcel, aby Srbsko bolo tým štátom, o ktorý sa rozšíri EÚ.

„Uisťujem vás, že Slovensko bude aj naďalej pokračovať v konzistentnej podpore politiky rozširovania Európskej únie. Samozrejme, podporujeme integračný proces Srbska. Dlhodobo sme na čele skupiny krajín, ktoré zdôrazňujú, že Belehrad si zaslúži dôveryhodné pokračovanie prístupového procesu,“ povedal Danko. Zároveň podotkol, že treba myslieť aj na to, že Srbsko zachovalo status našej národnostnej menšiny.

Hospodárska spolupráca

Predseda slovenského parlamentu a srbská premiérka tiež venovali pozornosť hospodárskej spolupráci. „Keď premiérka navštívi Slovensko, môžeme očakávať efektívne rokovania, ktorých cieľom bude spolupráca najmä v oblasti energetiky či strojárstva,“ avizoval Danko po prvom pracovnom stretnutí v Srbsku.

S oficiálnym prejavom na pôde srbského parlamentu predseda NR SR Andrej Danko vystúpi vo štvrtok. Plánované je aj prijatie u srbského prezidenta Aleksandra Vučića a pracovné stretnutie s predsedníčkou Národného zhromaždenia Srbskej republiky Majou Gojković. S predstaviteľmi slovenskej komunity sa stretne v Novom Sade a v Kovačici. Oficiálnu návštevu Srbska Danko ukončí vo štvrtok večer.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ana BrnabičAndrej Danko