Belica neobhájil post župana, do duelu pôjde s Galbavým

Milan belica
Kandidát na predsedu NSK Milan Belica po ukončení 1. kola volieb poslancov a predsedov do orgánov samosprávnych krajov - vyšších územných celkov (VÚC) v Nitrianskom samosprávnom kraji. Nitra, 10. november 2013. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Súčasný predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica bude o svoj post bojovať v druhom kole s kandidátom pravice Tomášom Galbavým.

Viac ako 50 percent hlasov sa mu na rozdiel od predchádzajúcich regionálnych volieb nepodarilo v prvom kole získať. Ako povedal pre médiá, výsledok ho neprekvapil.

„Keď si zoberiete reálne rozloženie síl, tak sa to dalo čakať. Bolo to veľmi tesné, samozrejme,“ povedal Belica. Podľa jeho slov mohol výsledok poznačiť aj rozpad tzv. Slovenskej koalície, ktorá v súčasnosti vládne v kraji v zložení Smer-SD, KDH, SDKÚ-DS a ĽS-HZDS.

Teraz išiel do volieb v spoločnej koalícii len Smer-SD s KDH, pričom Belicu podporil len Smer-SD, SNS a Agrárna strana vidieka. „Je to škoda, ale taký je život,“ povedal Belica na margo oklieštenia koalície. Aké bude prerozdelenie hlasov neúspešných kandidátov v druhom kole, si netrúfa odhadnúť. Pomerne nízku volebnú účasť podľa neho mohlo ovplyvniť aj počasie, keďže väčšinu dňa pršalo.

OFICIÁLNE VÝSLEDKY VOLIEB nájdete v TOMTO ČLÁNKU.

Belicov vyzývateľ a ex-poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý je nominantom strán Most-Híd, NOVA, OKS, SaS, SDKÚ-DS, SMK. Ako povedal, z výsledku volieb sa teší a pripisuje ich poctivej volebnej kampani, svojmu programu, víziám a alternatíve, ktorú ponúka.

Nasledujúce dva týždne sa bude snažiť zmobilizovať svojich voličov. „Jeden deň nám stačí na to, aby sme nabili baterky. Pôjdeme opäť do terénu medzi ľudí a budeme ich presviedčať, že tá zmena je nevyhnutná, lebo nitriansky región stagnuje,“ hovorí Galbavý.

Viac o voľbách v Nitrianskom samosprávnom kraji sa dozviete ———————————> TU.

Volebnú kampaň hodnotí pozitívne, i keď sa v nej podľa jeho slov objavili aj útoky na jeho osobu. „Vyskytli sa zo strany niektorých poslancov zo Smeru-SD, ale ja som už v politike zažil všeličo a nepresiahlo to až tak hranice, ako sa očakával,“ zhodnotil.

O post predsedu Nitrianskeho samosprávneho kraja v sobotu bojovalo sedem mužov. Po Belicovi a Galbavom skončil tretí Peter Oremus (nezávislý) – 10,16 percenta hlasov, nasleduje Regan Belovič (7 Statočných) – 1,87 percenta, Stanislav Kováč (Zmena zdola) – 1,77 percenta, Robert Dick (Magnificat Slovakia) – 1,16 percenta a Viliam Mokráň (KĽS) – 0,79 percenta.

Video: V Nitrianskom kraji pôjde do druhého kola Belica s Galbavým

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan BelicaPeter OremusTomáš Galbavý