Belousovová už nie je členkou SNS

Belousovová_slota
Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 2. februára (WEBNOVINY) – Predsedníctvo SNS dnes jednomyseľne rozhodlo o vylúčení Anny Belousovovej zo strany pre poškodzovanie mena a záujmov strany. Podľa predsedníctva Belousovová nezvládla svoju nenaplnenú mocenskú ambíciu v SNS. „Jej túžba po moci ako aj nenaplnené životné očakávania ju dostali do pozície symbolu hašterivosti a skrytej agresie na slovenskej politickej scéne. Aroganciu svojho správania potvrdila tým, že sa nezúčastnila na rokovaní poslaneckého klubu ani Predsedníctva SNS, kde mala možnosť sa obhájiť,“ píše sa v stanovisku predsedníctva SNS, ktoré stranícka centrála zaslala agentúre SITA. „Demokratkou“ a „kritičkou“ sa stala podľa predsedníctva až po opätovnom získaní stabilného poslaneckého mandátu. Predsedníctvo SNS ju zároveň vyzýva na vrátenie poslaneckého mandátu.

Predsedníctvo SNS skonštatovalo, že svojimi mediálnymi výstupmi a útokmi na SNS a jej predstaviteľov za posledný polrok Belousovová strane ublížila viac ako všetky médiá spolu. „Kritizovala stranu bez toho, že by sa snažila o internú kritiku a nápravu, hoci bola dlhé roky členkou vedenia SNS. Pozoruhodné je, že jej verbálne vyjadrovanie je totožné s jej komunikáciou pri rozbíjaní SNS pred desiatimi rokmi. To len dokazuje, že sa pod jej maskou distingvovaného človeka skrýva osoba, bažiaca len po osobnej moci a funkcii, ktorá je pre to navyše ochotná zničiť všetko, aj vlastnú stranu,“ konštatovalo predsedníctvo.

SNS sa podľa vedenia strany dnešným rozhodnutím predsedníctva definitívne lúči so spôsobom mocenskej politiky, intríg a zastrašovania, ktorý sa A. Belousovová snažila v jej vedení v minulosti presadzovať, a nastúpila s novým vedením na novú cestu obrody SNS.

Belousovová vylúčenie zo strany zatiaľ pre médiá komentovať nechce. „Určite do piatku zvolám tlačovú konferenciu, kde sa vyjadrím. Stretneme sa, porozprávame sa, bude to zaujímavé,“ avizovala. Zopakovala však, že vylúčenie ju neprekvapilo. „Mňa už nič neprekvapí,“ dodala.

Podľa stanov SNS disciplinárnym postihom za porušenie straníckej disciplíny môže byť napomenutie, pozbavenie straníckej funkcie alebo vylúčenie zo strany. Návrh na disciplinárne konanie proti Belousovovej podal krajský predseda SNS v Žiline Milan Frič. Slota a Belousovová sa dostali do konfliktu pred snemom SNS. Belousovová kritizovala Slotu za kauzy, ktoré sú spájané so stranou počas posledných štyroch rokov, keď národniari boli vo vláde. Belousovová už v utorok tvrdila, že predsedníctvo ju zo strany vylúči. Vyjadrenie predsedu Jána Slotu, že jej vylúčenie by bolo nesprávnym krokom, označila za pokrytectvo.

DOSTÁL: Podrží Belousovovú, ak ju bude chcieť SNS odvolať z výboru

Poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál z klubu strany Most -Híd víta, že sa SNS dodatočne stotožnila s jeho názorom, že na čele Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny by nemal stáť člen tejto „nacionalistickej strany“. Predsedníčkou výboru je Anna Belousovová, ktorú dnes SNS vylúčila zo strany. Dostál hovorí, že sa po jej odchode zo strany postaví za zotrvanie poslankyne na tomto poste, ktorý by mohol obsadiť iný poslanec SNS. „Vyhlasujem, že sa postavím proti prípadnému pokusu SNS odvolať Annu Belousovovú z funkcie predsedníčky Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny,“ vyhlásil Dostál.

Ondrej Dostál pri kreovaní výborov Národnej rady SR v júli 2010 protestoval proti tomu, aby výbor pre ľudské práva viedol nominant SNS. Označil to za pokus o nepodarený vtip. Belousovová to vnímala ako urážku a avizovala, že na neho podá trestné oznámenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna BelousovováOndrej Dostál
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana