BELOUSOVOVÁ: Zárukou čistoty je moja dôveryhodnosť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NaS ide do volieb
Predsedníčka strany Národ a Spravodlivosť Anna Belousovová počas TB strany Národ a Spravodlivosť po zasadnutí predsedníctva na netradičnom mieste na parkovisku pri trhovisku Miletičova ulica. Téma: Aktuálna politická situácia a oficiálne zahájenie volebnej kampane. Bratislava, 10. február 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

Prečo by sa mali občania zúčastniť na blížiacich sa voľbách?

To čo vidíme na uliciach, čo prežíva slovenská spoločnosť po odhalení korupčných káuz, by malo ľudí prebrať z letargie a mali by chcieť zmeniť situáciu, veď ide o spoločný domov, ide o Slovensko, to je myslím najpádnejší dôvod. Druhým je, že maďarská menšina bude mať stopercentnú účasť, pretože sú tradične veľmi disciplinovaní voliči a takisto veľmi disciplinovaní, aj keď z iných príčin, sú príslušníci cigánskeho alebo rómskeho etnika. Ak zvážime, že na Slovensku sú štyri milióny voličov a príslušníkov menšín je až milión, pri nízkej účasti do 50 percent by sa mohlo stať, že o osude Slovenska by rozhodli menšiny, čo by bola v Európe kuriozita. Dali by sme si gól do vlastnej brány.

Pre ktorý kľúčový dôvod by občania mali voliť Národ a spravodlivosť?

Mojou výhodou oproti iným politikom je, že za tie dlhé roky čo som v politike moje meno nie je spájané so žiadnymi kauzami, práve naopak. Ja som sa s predchádzajúcou stranou nerozlúčila, ale vyhodili ma z nej kvôli kritike káuz. Voliči by mali dať šancu očiste a obrode národnej politiky a zárukou je moja dôveryhodnosť.

Čo považujete za najväčšiu prednosť a čo za najväčší problém Slovenska?

Za veľkú výhodu Slovenska považujem relatívne nízku zadlženosť Slovenska, máme tiež dobrú geostrategickú polohu. Za nevýhodu považujem jednostranné zameranie nášho priemyslu na odvetvia, ktoré sú v kríze najviac zraniteľné.

NaS ide do volieb
Foto: SITA/Diana Černáková

Čo si myslíte, že je najväčší súčasný problém fungovania Európskej únie?

Vzdialenosť únie od reálneho života ľudí. Únia nevníma reálny život občanov jednotlivých štátov. Únia je prebyrokratizovaná a jej úradníci žijú v sklenenom zámku, kde vietor nezaveje a slnko nezasvieti. Celá politika únie mi pripomína ako pokusy v laboratóriu a mne sa niekedy chce kričať, že robia pokusy so živými ľuďmi.

Aké sú priority Vašej strany vo vzťahu k Bruselu?

Naša politika by bola zameraná na to, aby sme s nimi otvorene hovorili o svojich problémoch. Aby to nebolo len tak, že sa stretne nemecká kancelárka Angela Merkelová s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym, prijmú nejaké riešenia a oboznámia s nimi ostatných. Aby sme neboli len do počtu.

Podporíte v parlamente zavedenie trvalého eurovalu?

Určite nie. Mne to pripomína pyramídovú hru. Nie je to systémové opatrenie. Kto bude ten, kto zhasne svetlo, ktorý zaplatí za všetkých?

Ste za fiškálnu úniu?

My s fiškálnou úniu nesúhlasíme. Máme dávať väčšie opatrenia tým ľuďom a tým inštitúciám, ktorí pri menších právomociach dokázali svoju absolútnu nekompetentnosť a neschopnosť? Veď to nemá logiku. V Európe kvôli kríze a eurovalu padali vlády, Slovensko je toho typickým príkladom a čo sa dialo v Európskej komisii, teda v európskej vláde? Nič, ešte si myslím zvýšili platy a sú tam tí istí ľudia. Voči ľuďom, ktorí nekontrolovali grécke správy nebola vyvodená žiadna politická zodpovednosť. Zmluva o menovej únii by mala v prvom rade obsahovať možnosť vylúčenia alebo vystúpenia z menovej únie.

Je pre Vás povolebná spolupráca s niektorou stranou úplne vylúčená? Prečo?

Principiálne vylučujeme spoluprácu s etnickými stranami. Hoci Most-Híd sa netvári ako etnická strana, ale sú rovnakí ako SMK, len v ružovom.

Národ a Spravodlivosť – naša strana
Foto: SITA/Marián Peiger

Nemyslíte si, že predvolebné vyhlásenia politikov o obmedzení poslaneckej imunity verejnosť vníma ako pokrytecké?

Je to dymová clona a prach do očí voličom. Čím bližšie ku voľbám, tým častejšie sa objavujú snahy o zrušenie imunity. Zaujímavé je, že podľa zákona sa ako poslanec ani nemôžem vzdať imunity. Možno takýto zákon v budúcom volebnom období navrhneme, aby sa vedelo, kto je kto.

Podarí sa imunitu obmedziť na hlasovanie a výroky v parlamente?

Ak v parlamente budú poslanci, ktorí budú hrať len divadielka a ktorí imunitu potrebujú,tak to dopadne zle.

Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?

Maximálne 200-tisíc eur, ale tie ešte ani nemáme pokope. Naša kampaň je veľmi nenáročná, chceme to dohnať úsilím.

Ste za zmeny v daňovom zaťažení, prípadne za zavedenie progresívneho zdanenia?

Osemdesiat percent ľudí má hrubú mzdu do 600 eur. Ak nechceme týchto ľudí dehonestovať, nie je možné na plecia ľudí prenášať žiadne ďalšie daňové ani odvodové povinnosti. Hľadáme iné zdroje, kde utekajú miliardy, či už je to korupcia alebo prebyrokratizovaná verejná správa. Nemali by byť ani politickí nominanti, tým by sa veľa ušetrilo. Určite by sme nezvyšovali dane a odvody a o znižovaní by sme rozhodli podľa toho, koľko by sme našli úspor a ako by sa nám podarilo naštartovať ekonomiku.

Akým spôsobom by ste zmenili odvodový systém?

Zvyšovanie odvodov odmietame, ale sme za zmenu nastavenie odvodov do druhého piliera, aby nebolo rozdelenie 9 ku 9, ale 14 ku 4 v prospech prvého piliera. Ten kto urobil rozdelenie odvodov v pomere 9 ku 9 nahral kšeft dôchodkovým správcovským spoločnostiam.

Ste za zrušenie minimálnej mzdy?

S tým by som nikdy nesúhlasila. Ľudia by boli úplne rukojemníkmi zamestnávateľov. Štát by mal chrániť bezbranných, nie z nich robiť ešte bezbrannejších.

Ste za zmenu financovania cirkví?

Mali by sme častejšie presadzovať priamu demokraciu a toto je typická otázka, o ktorej by mali rozhodnúť ľudia. Ale museli by sa zmeniť podmienky platnosti referenda. Ani parlamentná demokracia neznamená, že politické strany majú na štyri roky mandát na všetko.

Takmer celú politickú kariéru strávila Anna Belousovová v SNS, kde bola dlhoročnou dvojkou za Jánom Slotom. Keď sa dostala na čelo národniarov, SNS pod jej vedením v roku 2001 vylúčila Jána Slotu, v minulom roku sa garde obrátilo a o miesto v strane prišla Belousovová. Dnes hovorí, že strana sa jej zbavila pre kritiku káuz, ktoré národniarov sprevádzali počas vládnutia s Robertom Ficom. Volebný súboj Slotu a Belousovovej v roku 2002 znamenal, že do parlamentu sa nedostal ani jeden z nich. Po desiatich rokov Belousovová vo farbách strany Národ a spravodlivosť verí, že sa jej to podarí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováAnna Belousovová