Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Marián Gavenda
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Marián Gavenda Foto: archív
25. 02. 2013 15:19 Ostatné od SITASITA Diskusia

Benedikt XVI. nebol prechodný pápež

Bude Benediktovi XVI. po abdikácii patriť titul kardinál?

Kardinál je menovaný ako poradca pápeža. Kardináli sú najužší poradný zbor pápeža. Je preto nepredstaviteľné, aby mal pápež za poradcu pápeža. On zostane pápežom. Je to odstúpený pápež. Ak pápež zomrie je pochovaný ako pápež, nevracia sa do stavu kardinála.

Čo bude súčasný pápež robiť po 28. februári?

Múdrosť mu poradí, aby bol utiahnutý. Pápež je najvyššia hlava cirkvi je len jedna. Ak si nechal slobodu Ratzingera aj keď bol pápežom, dá sa predpokladať, že si ju ponechá aj potom.

Čo teda bude robiť?

Modliť sa, aby sa nenaplnilo to, pred čím našu civilizáciu toľkokrát varoval. Benedikt XVI. bol všeobecne uznávaný ako znalec civilizácií, poukazoval na riziká a navrhoval riešenia. V čase, keď na každom kroku narážame na prejavy krízy civilizácie sa mi zdá neuveriteľné, že médiá prichádzajú neustále s alternatívami o nepodstatných veciach a pritom sa vôbec nespomína čo vlastne chcel pápež svetu povedať. O Vatikáne sa vyjadrujú tí, ktorí netušia ako to tam chodí a o Benediktovi vyjadrujú názory tí, ktorí si väčšinou neprečítali ani jednu jeho knižku.

Pápež
Foto: SITA, AP

Vy ste preložili jeho desať kníh. Aký bol preto podľa Vás Benedikt?

Prekladateľ sa musí vžiť do myslenia autora. Bol veľmi ústretový k názorom svojich oponentov a prv ako by vyjadril svoj názor, maximálne sa snažil pochopiť dôvody ich názorov. Úcta k názoru človeka bola u neho prioritná. Sám priznáva, že určitým géniom nemeckého národa je nielen technická a organizačná schopnosť, ale aj schopnosť veľkých syntéz. Pápež sa explicitne vyjadril, že snáď práve touto charizmou chce Boh, aby obohatil cirkev a svet. Je tu však jedno riziko. Veľké syntézy sa môžu strácať v konkrétnych detailoch. Dôsledky si treba domyslieť. Možno aj preto je pápežov odkaz tak málo známy.

Bol to prechodný pápež?

Nie. Osem rokov pontifikátu v dobe rýchlych a vážnych zmien nemožno v žiadnom prípade považovať za niečo prechodné a krátkodobé. Pri vedení štátu sú to dve volebné obdobia.

Aký je podľa Vás jeho najväčší počin?

Encyklika Caritas in veritate (Láska v pravde). Keď raz historici budú hodnotiť našu civilizáciu budú poukazovať na to, že už Benedikt jasne o veciach písal. Žiaľ aj v súčasnosti platí, že prorokom radšej staviame pomníky, ako počúvame ich slová. Poprípade ich zaplavíme v návale hlúposti.

Odporúčané články

DUCHOVNÉ SLOVO: Na 2. pôstnu nedeľu Ivan Gašparovič sa stretne s pápežom pred jeho abdikáciou

Neprehliadnite

Video+foto: Sagan špurtoval o triumf v 10. etape Tour de France 2019 a kraľuje bodovacej súťaži Harabin si nechce prevziať cenu Homofób roka na Dúhovom pochode, nepodporí šírenie LGBT agendy Polícia stále zhromažďuje dôkazy v prípade bitky v centre Bratislavy, zrejme padnú ďalšie obvinenia Video+foto: Pelotón v 10. etape Tour de France roztrhal vietor, „zavretý“ Sagan začal špurtovať neskoro Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky, smartfóny nebudú mať informácie o čase ani polohe

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X