Benedikt XVI. sa nevzdal, obhajuje pápeža nuncius Giordana

Pápež
Pápež Benedikt XVI. Foto: SITA, AP

BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – Odstúpiť neznamená podľa apoštolského nuncia na Slovensku Maria Giordanu vzdať sa. Ako uvádza vo vyhlásení k abdikácii pápeža Benedikta XVI., niekedy práve odstúpenie je znakom pokorného a zodpovedného poznania vlastných limitov, najmä keď ide o dobro cirkvi.

Obrazom: Život pápeža Benedikta XVI.

„Toto je gesto veľkej odvahy, hlbokej ľudskosti, pokory a zodpovednosti zo strany Svätého Otca,“ napísal nuncius. Podľa neho rozhodnutie Svätého Otca nebolo učinené pod vplyvom žiadnej jeho prípadnej vážnejšej choroby.

„Svätý Otec vo svojom vyhlásení jasne a so všetkou cťou hovorí, že v posledných mesiacoch mu ubudlo telesných i duševných síl a v dôsledku toho už nie sú postačujúce na vykonávanie poslania zvereného mu samotným Kristom. Vo svojom komunikáte to potvrdzuje slovami: k náležitému výkonu Petrovej služby sú potrebné aj telesné i duševné sily, ktorých mi v posledným mesiacoch ubudlo natoľko, že som došiel k istote, že sú na to už nedostačujúce,“ zdôraznil Giordana.

Obrazom: Kandidáti na nového pápeža

Pápež Benedikt XVI. v pondelok neočakávane oznámil, že 28. februára odstúpi zo svojho postu. Rozhodnutie zdôvodnil vysokým vekom, ktorý mu podľa jeho slov neumožňuje pokračovať v plnení pápežských povinností.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Benedikt XVI.Pápež Benedikt XVI.