Benediktíni bojujú o kaštieľ v Rusovciach, uspeli na súde

Kaštieľ v Rusovciach chátra
Kaštieľ v Rusovciach pred rekonštrukciou. Kaštieľ je už 23 rokov nevyužívaný, lebo nebola ukončená jeho komplexná rekonštrukcia. Súčasný stav kaštieľa z pamiatkového hľadiska je narušený až dezolátny, z hľadiska stavebno-technického havarijný. Preborilo sa niekoľko stropov a deštruovali sa ďalšie časti stavby s čoraz viac preukázateľným zatekaním a výskytom plesní a húb v interiéri. V dezolátnom stave je historická budova tzv. čeľadník aj historické murované oplotenie areálu s bránami a súvisiacimi architektúrami. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 24. októbra (WEBNOVINY) – Rád benediktínov sídliacich v Komárne je stále v hre o kaštieľ v Rusovciach, na ktorý si dlhodobo robí nárok. Benediktíni uspeli na Najvyššom súde SR s dovolaním proti verdiktu bratislavského krajského súdu z 19. augusta 2011, ktorým boli pôvodne zamietnuté nároky rádu voči viacerým slovenským inštitúciám.

Najvyšší súd rozsudok krajského súdu zrušil a prípad mu vrátil na ďalšie konanie. Agentúru SITA o tom informovala kancelária predsedu NS SR. Verdikt vyniesli už 5. júna.

Rád si robí nárok na národnú kultúrnu pamiatku na základe závetu belgickej princeznej Štefánie a grófa Eleméra Lónaya. Podľa Benediktínov pripadol kaštieľ v Rusovciach a k nim patriace hospodárstvo a nehnuteľnosti Pannonhalmskému rádu svätého Benedikta, ktorý je právnym predchodcom Maďarskej kongregácie benediktínov. Podľa benediktínov časť tohto dedičstva, ktoré pripadlo na územie terajšieho Rakúska, vlastnia a užívajú nerušene.

Obrazom: Kaštieľ v Rusovciach je v dezolátnom stave

Na druhú časť toho istého majetku, teda kaštieľ v Rusovciach a k nemu patriace nehnuteľnosti, si nevedia uplatniť svoj právny nárok viac ako 15 rokov. Najvyšším ústavným činiteľom SR viackrát navrhovali mimosúdne riešenie sporu – po usporiadaní vlastníckych vzťahov chceli ponúknuť kaštieľ a príslušné pozemky na reprezentačné účely SR a na kultúrne a cirkevné podujatia.

Pannonhalmský Rád svätého Benedikta v Maďarsku sa v júli s majetkovým sporom o kaštieľ obrátil na fóra EÚ. Najvyšší predstavený Maďarskej kongregácie benediktínov, pannonhalmský biskup, arciopát Asztrik Várszegi zaslal premiérovi Robertovi Ficovi diplomatickú nótu. Vláda v auguste deklarovala záujem pustiť sa do dokončenia rekonštrukcie tejto národnej kultúrnej pamiatky a priľahlého areálu tak, že na ňu nepôjdu peniaze zo štátnej kasy.

Práce by malo zabezpečiť podnikateľské prostredie. Šéf rezortu financií mal plán financovania projektu predstaviť do 15. októbra, ale keďže zatiaľ podnikateľov so záujmom vstúpiť do projektu nezohnal, termín mu predĺžili do konca novembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom