Beňuš vyhral na MS kvalifikáciu, Slováci sú v semifinále

Benus
Slovenský reprezentant Matej Beňuš počas finálovej jazdy kategórie C1 muži, na MS vo vodnom slalome, v ktorej sa umiestnil na 3. mieste. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

LEE VALLEY 17. septembra (WebNoviny.sk) – Všetci traja slovenskí reprezentanti postúpili vo štvrtok do semifinále disciplíny C1 na svetovom šampionáte vo vodnom slalome v Lee Valley neďaleko Londýna.

Matej Beňuš sa stal krátko po poludní víťazom prvej časti kvalifikácie a z úvodnej svojej jazdy postúpil z poslednej 20. priečky aj Alexander Slafkovský. Najskúsenejší zo slovenského tria Michal Martikán potreboval na postup až dve kvalifikačné jazdy.

Martikán potreboval dve jazdy

V tej prvej nazbieral 50 trestných sekúnd a v 74-člennej konkurencii obsadil až 64. priečku. Dvojnásobný olympijský víťaz a štvornásobný majster sveta v C1 potom v druhej časti kvalifikácie zabojoval a aj napriek 2 trestným sekundám za „ťuk“ na bránke číslo 16 skončil na 3. mieste a bezpečne sa dostal medzi desiatku postupujúcich.

„Druhá jazda bola v pohode. Bránku číslo 16 som „ťukol“ na tréningoch raz z desiatich pokusov, vyšlo to práve na túto kvalifikačnú jazdu. Aspoň mám teraz pred sebou zasa deväť čistých jázd,“ povedal v cieli Michal Martikán pre server Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode. Martikán sa vyjadril aj k prvej kvalifikácii, v ktorej ho diskutabilná tzv. päťdesiatka stála skorší postup do semifinále.

Dokonca zvažoval protest, ale ten sa napokon nekonal. „Rozhodli tak a treba sa tomu prispôsobiť. Ale je pravda, že rozhodcovia nemajú šancu to vidieť. Ak by to malo byť posudzované úplne presne, muselo by byť k dispozícii postavenie kamier, ktoré je na olympijských hrách. Na svetových šampionátoch roky chýba, nie sú schopní zriadiť nejaký elektronický systém, ktorý by to presne zaznamenal,“ uviedol.

Beňušovi trať sedí

Víťaz tohtoročného Svetového pohára Matej Beňuš dosiahol v prvej kvalifikácii na olympijskom kanáli z OH 2012 o 25 stotín sekundy lepší čas ako celkovo druhý Nemec Franz Anton. Tretí skončil Slovinec Luka Božič (+0,35). Elitné trio absolvovalo majstrovskú trať bez trestných sekúnd.

„Nešiel som nejako špeciálne, iba tak, aby som nespravil chybu. Očividne som však rýchly. Očakával som, že na tejto trati to bude vyrovnané a ono to aj vyrovnané je. Trať mi sedí, veď som bol najrýchlejší… Je to ´veľká voda´ s veľkými valcami, som ťažký a potrebujem sa odviezť,“ uviedol v dobrej nálade Matej Beňuš pre server Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Slafkovský dostal dve trestné sekundy

Účasť v nedeľňajšom semifinále si vybojoval aj Alexander Slafkovský, ktorý s 2 trestnými sekundami obsadil posledné postupové 20. miesto.

„Myslel som si, že to bude ľahšie, nebolo to zadarmo. Už som dávnejšie necítil v lodi pohodu, dúfam, že to ešte príde. Na vrchnej časti trate som nevedel presne ako pôjdem tie nájazdy do protivodných bránok. Ani neviem, ako som to zvládol. Keby som nemal „ťuk“, ktorý som ani poriadne necítil, skončil by som siedmy alebo ôsmy. Teraz si treba dobre oddýchnuť pred semifinále,“ uviedol po kvalifikácii Alexander Slafkovský pre server Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Nedeľňajšie semifinále v C1 mužov má začiatok o 10.03 h SELČ. V kvalifikácii C1 žien Slovensko nemalo zastúpenie. Prvú časť kvalifikácie vyhrala Britka Kimberley Woodsová.