Beňuš vyhral Svetový pohár v C1, Dukátová je v semifinále K1

Benus
Slovenský reprezentant Matej Beňuš počas finálovej jazdy kategórie C1 muži, na MS vo vodnom slalome, v ktorej sa umiestnil na 3. mieste. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

PAU 15. augusta (WEBNOVINY) – Slovenský reprezentant Matej Beňuš sa stal celkovým víťazom Svetového pohára vo vodnom slalome v disciplíne C1. Beňuš potvrdil svoj očakávaný triumf aj v pretekoch záverečného 5. kola SP vo francúzskom Pau, kde obsadil 2. miesto. Rýchlejší ako 27-ročný Slovák bol v sobotu popoludní o 0,53 s iba Francúz Pierre-Antoine Tillard. Obaja absolvovali finálovú jazdu bez trestnej sekundy.

„Som veľmi spokojný! O prvú priečku som prišiel medzi bránkami 18 a 19. Ale nakoniec som bol rád, že som to prešiel aspoň tak, lebo som tam mohol stratiť pokojne oveľa viac. Absolútne ma nemrzí, že som neskončil v Pau prvý. Francúz Tillard dokonale využil znalosť domáceho prostredia. O jeho nesmierne kvalitnom čase som vedel, ale nejako som sa ním nezaťažoval. Vedel som, že ak chcem uspieť, v prvom rade musím ísť dobrú jazdu, bez ohľadu na súperov,“ uviedol Matej Beňuš pre oficiálny server Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode.

Beňuš mal isté celkové víťazstvo v SP už pred finále, keďže jeho dvaja najväčší konkurenti Čech Stanislav Ježek a Slovinec Banjamin Savšek v Pau nepostúpili medzi desať najlepších. Napokon triumfoval s veľkým náskokom 53 bodov pred Savšekom a 68 bodov pred krajanom Alexandrom Slafkovským. Beňuš v tejto sezóne vyhral preteky SP v poľskom Krakove a druhý bol okrem Pau aj pred týždňom v španielskom Seu d´Urgell.

Víťazstvo mal isté ešte pred finále

Okrem celkového triumfu v SP je pre neho mimoriadne dôležitý aj fakt, že zvýšil náskok na čele internej kvalifikácie slovenských kanoistov o postup na budúcoročné olympijské hry v Riu de Janeiro pred Michalom Martikánom a Alexandrom Slafkovským. Momentálne má Beňuš na konte 12 bodov, Martikán 6 a Slafkovský 4.

„Moja obrovská radosť v cieli bola najmä z opätovného umiestenia v prvej trojke a dvanástich bodov do internej nominácie o Rio. Je síce bližšie, ale v podstate rovnako ďaleko ako po Španielsku. Máme za sebou dvoje preteky, pričom jedny sa škrtajú, čiže akoby len jedny. Šanca, že sa o miestenke na OH v C1 rozhodne už na majstrovstvách sveta v Londýne, je teraz o niečo vyššia. Tým som sa však doteraz nezaoberal, vždy sa sústredím na aktuálne preteky,“ dodal Beňuš.

Jeho tréner Juraj Minčík si po finálovej jazde svojho zverenca vydýchol. „Boli to hádam moje najnervóznejšie preteky v živote, ešte 15 minút po dojazde som mal tep 150. Toto druhé miesto má nesmiernu cenu. Vo víťazstvo v celkovom rebríčku Svetového pohára som však veril už pred pretekmi. Maťo má skvelú formu, na vode mu to kĺže, cíti sa sebaisto. Pochopiteľne, obaja ideme jasným smerom – do Ria 2016,“ uviedol Minčík.

Druhý slovenský reprezentant vo finále Michal Martikán obsadil 5. miesto. O lepšie umiestnenie dvojnásobného olympijského víťaza obrala chybička na bránke číslo 8, kde mu nabehli 2 trestné sekundy. Alexander Slafkovský sa tesne nedostal do finále, skončil celkovo na 11. mieste.

Dukátová je v semifinále

Finále disciplíny K1 bolo bez slovenskej účasti. Zvíťazil Slovinec Peter Kauzer o jednu stotinku pred Belgičanom Mathueom Dobym a dve stotinky pred Austrálčanom Lucienom Delfourom. Ani jeden zo slovenského tria nepostúpil do finále. V internej kvalifikácii slovenských kajakárov o postup na OH 2016 majú Grigar a Málek po 3 body, Halčin je dvojbodový.

Slovenská reprezentantka Jana Dukátová obsadila 11. miesto v sobotňajšej kvalifikácii K1 žien na záverečnom piatom podujatí Svetového pohára vo vodnom slalome vo francúzskom Pau. Dukátová, ktorá útočí na celkové víťazstvo v SP, bezpečne postúpila do nedeľňajšieho semifinále.

Za víťaznou Rakúšankou Corinnou Kuhnleovou zaostala o 4,55 s. Ďalšie dve Slovenky sa v prvej kvalifikácii nezmestili do postupovej dvadsiatky, ale Elena Kaliská zvládla reparát v druhej kvalifikačnej jazde a siedme miesto znamená rovnako semifinálovú účasť. Ani jedna z dvoch kvalifikácií nevyšla Kristíne Nevařilovej, v tej prvej skončila päťdesiata tretia, v druhej dvadsiata tretia, a so súťažou sa rozlúčila. Postúpilo 20 a 10 najlepších.

Škantárovcom jazda vyniesla postup

V prvej kvalifikácii deblkanoistov si zo Slovákov najlepšie počínali bratranci Ladislav a Peter Škantárovci, ktorým jazda bez trestných sekúnd s výsledným časom 98,20 s stačila na postupové 5. miesto.

O účasť v semifinále ešte v II. kvalifikácii zabojovali Tomáš Kučera a Ján Bátik a taktiež skúsení bratia Pavol a Peter Hochschornerovci. Boli úspešní, keď obsadili posledné dve postupové miesta (4. a 5.). V prvej kvalifikácii boli najrýchlejší Briti David Florence a Richard Hounslow, v druhej Česi Jonáš Kašpar a Marek Šindler. Semifinále C2 sa uskutoční v nedeľu od 10.35 h.

Výsledky:

C1 muži – finále: 1. Pierre-Antoine Tillard (Fr.) 97,30 (0), Matej Beňuš (SR) 97,83 (0), 3. Denis Gargaud Chanut (Fr.) 99,09 (0), 4. Sideris Tasiadis (Nem.) 100,71 (0), 5. Michal Martikán 101,12 (2), 6. Franz Anton (Nem.) 101,46 (0),…Alexander Slafkovský (SR) nepostúpil do finále

Konečné poradie vo Svetovom pohári:

1. Matej Beňuš (SR) 299 bodov, 2. Benjamin Savšek (Slovin.) 246, 3. Alexander Slafkovský (SR) 231, 4. Michal Martikán (SR) 224, 5. David Florence (V. Brit.) 201

C1 ženy – finále: 1. Nuria Vilarrublová (Šp.) 124,26 (0), 2. Jessica Foxová (Aus.) 125,85 (2), 3. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) 127,08 (2)

Konečné poradie vo Svetovom pohári (po 5 pretekoch):

1. Jessica Foxová (Aus.) 318 bodov, 2. Kateřina Hošková (ČR) 246, 3. Viktoria Wolffhardtová (Rak.) 245

K1 muži – finále: 1. Peter Kauzer (Slovin.) 96,20 (2), 2. Mathieu Doby (Belg.) 96,21 (0), 3. Lucien Delfour (Aus.) 96,22 (0),…Martin Halčin, Jakub Grigar a Andrej Málek (všetci SR) nepostúpili do finále

1. Peter Kauzer (Slovin.) 257 bodov, 2. Lucien Delfour (Aus.) 236, 3. Ondřej Tunka (ČR) 230,… 8. Martin Halčin 189, 39. Jakub Grigar 68, 45. Andrej Málek (všetci SR) 60.

K1 ženy – I. kvalifikácia (20 najlepších do semifinále): 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 94,11 (0),… 11. Jana Dukátová 98,66 (0) – postúpila do semifinále, 34. Elena Kaliská 106,33 (4), 53. Kristína Nevařilová (obe SR) 160,50 (56).

II. kvalifikácia (10 najlepších do semifinále): 1. Luuka Jonesová (N. Zél.) 95,73 (0),…7. Elena Kaliská 102,41 (0) – postúpila do semifinále, 23. Kristína Nevařilová (obe SR) 120,92 (2)

C2 muži – I. kvalifikácia (15 najlepších lodí do semifinále): 1. David Florence, Richard Hounslow (V. Brit.) 96,73 (0),… 5. Ladislav Škantár, Peter Škantár 98,20 (0) – postúpili do semifinále, 20. Tomáš Kučera, Ján Bátik 106,31 (2), 30. Pavol a Peter Hochschornerovci (všetci SR) 168,98 (56).

II. kvalifikácia (5 najlepších lodí do semifinále): 1. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 98,78 (2),… 4. Tomáš Kučera, Ján Bátik 100,22 (0), 5. Pavol a Peter Hochschornerovci (všetci SR) 100,64 (0) – postúpili do semifinále

Viac k osobe Alexander SlafkovskýAndrej MálekElena KaliskáJakub GrigarJán BátikJana DukátováLadislav ŠkantárMartin HalčinMatej BeňušMichal MartikánPeter Škantár