Berdymuchamedov bude ďalej prezidentom Turkménska

Bez názvu
Portrét turkménskeho prezidenta Gurbanguliho Berdymuchamedova. Foto: SITA/AP

AŠCHABAD 13. februára (WEBNOVINY) – Doterajší turkménsky prezident Gurbanguli Berdymuchamedov zvíťazil v nedeľňajších prezidentských voľbách so ziskom 97,14 percenta hlasov. V pondelok to oznámila ústredná volebná komisia, ktorá Berdymuchamedova vyhlásila za víťaza.

Súčasný prezident, ktorý bude v úrade ďalších päť rokov, mal sedem protikandidátov, ktorých účasť na voľbách však bola len symbolická.

Berdymuchamedov trochu zmiernil tvrdé opatrenia svojho predchodcu Saparmuta Nijazova, ktorý v stredoázijskej krajine vládol tvrdou rukou takmer 15 rokov a sám seba tituloval Turkmenbaši (Otec všetkých Turkménov). Berdymuchamedov, ktorý je známy ako Arkadag (Ochranca), získal vo voľbách v roku 2007 takmer 90 percent hlasov.

Turkménsko je rozľahlá krajina rozprestierajúca sa od Kaspického mora až po Afganistan. Na veľkom území však žije iba niečo viac ako päť miliónov ľudí, pričom právo voliť majú tri milióny z nich. Ázijská krajina, ktorá získala nezávislosť v dôsledku rozpadu Sovietskeho zväzu, disponuje veľkými zásobami nerastných surovín, čo láka zahraničných investorov. Odrádza ich však neprehľadnosť pomerov v tamojšej spoločnosti a politike.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom