Berényi chce preveriť, či Slota nemá chorvátske občianstvo

Ján Slota
Ján Slota Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Predseda neparlamentnej Strany maďarskej koalície (SMK) József Berényi dnes podal na Ministerstvo vnútra SR žiadosť o preskúmanie občianstva predsedu SNS Jána Slotu, pretože je možné, že Slota požiadal o chorvátske občianstvo.

Berényi v podaní, ktoré poskytol agentúre SITA, uvádza, že Slota využíva honosnú vilu na chorvátskom ostrove Rab, ktorú mu požičiava chorvátska firma LAGANJ. Tú má vo vlastníctve Slotov kamarát a spolupracovník. V médiách je podľa Berényiho zdokumentované, že Slota vilu využíva už 14 rokov a podieľal sa aj na stavebnom dozore pri jej výstavbe a potom aj pri jej zariaďovaní. Berényi predpokladá, že Slota si vytvoril k miestu a Chorvátsku silnú emotívnu väzbu. Berényi pritom cituje vyjadrenie Anny Belousovovej, bývalej prvej podpredsedníčky SNS, že „Ján Slota je slovenským zbohatlíkom a národným buditeľom chorvátskeho pobrežia“. Berényi sa domnieva, že Slota chcel prejaviť svoje emotívne väzby k miestu a požiadal o chorvátske občianstvo. Berényi žiada ministerstvo vnútra, aby zistilo status Slotu ako predsedu SNS a odstránilo prípadný protiprávny stav.

Berényiho občianstvo

SNS pred časom adresovala rezortu vnútra upozornenie, že je u predsedu SMK Józsefa Berényiho dôvodné podozrenie, že prijal maďarské občianstvo, čím stráca podľa zákona slovenské občianstvo. V takom prípade nemôže byť Berényi štatutárom politickej strany. Doteraz ním je. Ministerstvo vnútra sa dvakrát pýtalo poštou Berényiho na občianstvo, ale ten neodpovedal. Berényi odmieta povedať, či získal maďarské občianstvo, ale už 1. januára informoval, že žiadosť oň si podá.

Predseda SMK svojím konaním podľa hovorkyne SNS Jany Benkovej systematicky uráža ministerstvo vnútra. „Nielen touto svojou najnovšou žiadosťou, ale aj prístupom, keď odmieta odpoveď na žiadosť MV SR, či je už občanom Maďarskej republiky,“ hovorí Benková s tým, že Slota je na rozdiel od Berényiho občanom Slovenskej republiky, žiadneho iného štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján SlotaJózsef Berényi