Berlínsky múr už padol, odkázalo Srbsko Maďarsku

Hranica so Srbskom.
Foto: SITA/AP

BELEHRAD 25. júna (WEBNOVINY) – Srbsko ostro kritizovalo Maďarsko, ktoré trvá na vybudovaní hraničnej bariéry s cieľom zastaviť prílev utečencov. Belehrad preto vyzval Európsku úniu, aby sa vyjadrila, či bude tolerovať na svojom území takéto bariéry, napísala vo štvrtok agentúra AP.

Stavba múrov minulosťou?

„Domnieval som sa, že Berlínsky múr už padol, ale teraz sa tu stavajú nové múry,“ povedal dnes srbský minister zahraničných vecí Ivica Dačič, ktorý tým reagoval na bariéru, ktorá v rokoch 1961-1989 rozdeľovala Berlín. „Európa sa musí rozhodnúť, či doby stavania múrov patria do minulosti, alebo do budúcnosti,“ dodal.

Nereagujúc na pohŕdanie a kritiku zo strany medzinárodného spoločenstva maďarská vláda oznámila, že postaví dočasnú obrannú bariéru na svojej južnej hranici so Srbskom tak rýchlo, ako to len bude možné.

Srbsko ostro protestuje

„Sme absolútne a prudko proti ich (Maďarska) rozhodnutiu vybudovať bariéru,“ konštatoval Dačič na spoločnej tlačovej konferencii s gréckym kolegom Nikosom Kotziasom. Podľa neho tu už nejde iba o záležitosť, ktorá sa týka len Srbska a Maďarska alebo Grécka, ale záležitosť, ktorú musí rozriešiť Európa.

Podľa Kotziasa, ktorého krajina je jednou z najviac zasiahnutých prílevom utečencov, musí Európska únia konať skôr, než tento problém dosiahne omnoho dramatickejšiu úroveň.

Zadržaní ilegálni migranti sa vzbúrili

Maďarská polícia nasadila vo štvrtok vrtuľník a vyše 20 vozidiel, aby potlačila vzburu ilegálnych migrantov v obci Röszke pri srbských hraniciach. Migrantov zadržali v stredu a umiestnili ich v hangári, kde sa vzbúrili a požadovali prepustenie na slobodu.

Podľa regionálneho spravodajského servera Szegedma.hu policajti odvážajú rodiny s malými deťmi do utečeneckých táborov v iných častiach Maďarska, v ktorých je ešte nejaké miesto. Pred nástupom do autobusu kontrolovali policajti šatstvo a batožiny migrantov.

Pri hangári sa zoradili príslušníci zásahovej jednotky polície s prilbami a nepriestrelnými vestami. Polícia v stredu zadržala na juhu Čongrádskej župy 1141 ľudí, ktorí ilegálne prekročili srbsko-maďarské hranice. Väčšina zadržaných migrantov bola z Afganistanu, Pakistanu a Sýrie. Medzi nimi bolo 106 detí.

Maďarsko chce prílev migrantov riešiť radikálne

Od začiatku tohto roka vstúpilo na územie Maďarska nelegálne okolo 60.000 ľudí, prevažne cez hranicu so Srbskom. Utečenci požiadajú v Maďarsku o azyl, na jeho území sa však dlho nezdržia a skôr, než úrady posúdia ich žiadosti, presúvajú sa ďalej do západoeurópskych krajín ako Rakúsko, Nemecko či Švédsko.

Maďarská vláda nariadila 17. júna ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi, aby do týždňa pripravil projekt na vybudovanie štyri metre vysokého dočasného plota na fyzické uzatvorenie hraníc so Srbskom. Plot má vytvoriť prekážku ilegálnym migrantom na 175 kilometrov dlhom hraničnom úseku.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivica Dačić