Berlusconi chce zostať v parlamente, prerokúva to senát

Silvio berlusconi
Taliansky expremiér Silvio Berlusconi. Foto: SITA/AP

RÍM 9. septembra (WEBNOVINY) – Špeciálna parlamentná komisia rokuje v pondelok o zbavení, či nezbavení bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho kresla v Senáte potom, ako ho súd uznal vinným z daňového podvodu.

Taliansky 76-ročný miliardár Berlusconi pohrozil, že v takom prípade zvrhne vládu premiéra Enrica Lettu.

Politický chaos v Taliansku by mohol závažne poškodiť ekonomiku krajiny, varoval v nedeľu premiér. V komisii je 23 zástupcov hlavných politických strán a väčšinu v nej majú Berlusconiho odporcovia. Podľa predpokladov 14 z nich by volilo za jeho vylúčenie.

Strana Ľud slobody (PDL) mediálneho magnáta Berlusconiho vstúpila do neobvyklej pravicovo-ľavicovej koalície s Lettovou Demokratickou stranou (PD) v apríli v snahe ukončiť patovú situáciu spôsobenú nejednoznačným výsledkom februárových parlamentných volieb.

Rezignácie politikov

Snaha Silvia Berlusconiho podržať si poslanecké kreslo napriek tomu, že ho súd uznal vinným z daňového podvodu, je v novodobej histórii bezprecedentná. Politici zvyčajne rezignujú ešte predtým, ako sa prípad dostane na súd. Prinášame niekoľko prípadov za posledné desaťročie.

Belgicko

Premiér Yves Leterme sa dostal v marci 2008 k moci a krátky čas nato musel rezignovať pre podozrenie, že robil nátlak na súdnictvo pre záchranu banky Fortis. Vrátil sa ako minister zahraničia vo vláde premiéra Hermana Van Rompuya, no krátko po začatí vyšetrovania v roku 2009 opäť odišiel.

Chorvátsko

Ivo Sanader rezignoval v roku 2009 pre obvinenia z podvodu z postu premiéra. Chorvátsko ho vydalo do Rakúska, kde ho obvinili a uväznili. Ukázalo sa, že Sanader bral úplatky vo výške miliónov eur z maďarskej energetickej spoločnosti MOL a rakúskej banky Bank Austria a je odsúdený na 10 rokov väzenia. V roku 2013 čelí ďalším obvineniam z korupcie.

Česká republika

Premiér Petr Nečas musel v júni 2013 odstúpiť následkom škandálu súvisiaceho s korupciou a zneužitím právomocí, do ktorých bola zapojená jeho poradkyňa a milenka. Prokurátori uviedli, že nepodajú žalobu.

Fínsko

Premiér Matti Vanhanen v roku 2010 rezignoval a odstúpil z čela svojej strany ako uviedol, pre zdravotné dôvody. Existuje však podozrenie, že spoločnosť, ktorej predsedal, ilegálne financovala v roku 2006 jeho prezidentskú kampaň. V roku 2011 parlament rozhodol o ďalšom vyšetrovaní prípadu.

Nemecko

Prezident Christian Wulff vo februári 2012 odstúpil potom, ako mu poslanci pre podozrenie z korupcie zrušili imunitu. Wulff bol obvinený, že si nechal platiť hotelovú izbu filmovým producentom za podporu filmového projektu. Súdny proces sa má začať v novembri.

Litva

Rolandas Paksas bol zvolený v roku 2003 za prezidenta, o 15 mesiacov nato musel pre porušenie ústavy odísť. Litovské občianstvo udelil svojmu najväčšiemu sponzorovi, podnikateľovi ruského pôvodu. V roku 2009 ho zvolili za poslanca v Európskom parlamente.

Poľsko

Ľavicový premiér Leszek Miller rezignoval v roku 2004 pre obvinenia z korupcie, vzdal sa aj vedenia svojej sociálnodemokratickej strany. V roku 2012 ho opätovne zvolili do čela strany.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Christian WulffIvo SanaderPetr NečasSilvio BerlusconiYves Leterme