Berlusconi v Lampeduse sľúbil odchod afrických imigrantov

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi počas návštevy na ostrove Lampedusa Foto: SITA/AP

LAMPEDUSA 30. marca (WEBNOVINY) – Taliansky premiér Silvio Berlusconi v stredu navštívil ostrov Lampedusa, ktorý zaplavili tisíce utečencov zo severnej Afriky a sľúbil, že všetkých imigrantov z ostrova odvezú. Na Lampedusu už ráno priplávala námorná loď a trajekt, ďalšie tri lode dorazia v priebehu dňa. Až 6000 zväčša tuniských utečencov by mali odviezť z ostrova do záchytných centier na Sicílii a na pevninskom Taliansku. „Za 48 až 60 hodín zostanú na Lampeduse len obyvatelia Lampedusy,“ vyhlásil Berlusconi, ktorý ostrov navštívil prvýkrát od vypuknutia utečeneckej krízy v januári.

Na Lampedusu prišlo skoro 20 000 utečencov po páde tuniského režimu a po vypuknutí konfliktu v Líbyi. Okrem nedostatku pitnej vody a ďalších základných potrieb sa zhoršuje aj bezpečnostná situácia, ktorá 5000 obyvateľom ostrova spôsobuje vážne obavy. Tisíce Afričanov čakajú na odvoz do Talianska v stanových táboroch, no pre ich preplnenosť musia mnohí spať na zemi. Na ostrove je asi 6000 utečencov, keďže mnohých už odviezli do táborov na juhu Talianska a na Sicíliu, kde však proti tomu protestujú miestni obyvatelia

Utečenci, Lampedusa
Foto: SITA/AP

Vláda už pripravila evakuačný plán. Jeho súčasťou je vrátenie niektorých imigrantov späť do Tuniska a zintenzívnenie tuniských pobrežných hliadok. Berlusconi sľúbil odškodnenie pre miestnych obyvateľov, ktorých hlavným živobytím na malom ostrove sú príjmy z rybárstva a turizmu. Jedným zo sľubov je napríklad daňová úľava pre rybárov. Povedal tiež, že ostrov navrhne na Nobelovu cenu mieru. Berlusconi si vyslúžil potlesk za vyhlásenie, že na ostrove si kúpil vilu.

Talianska vláda požiadala EÚ o pomoc pri riešení tejto krízy, keďže mnoho utečencov chce ísť do ďalších európskych krajín. „Je neprijateľné, aby Taliansko robilo pre utečencov všetko,“ vyhlásil taliansky minister Ignazio La Russa.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Silvia BerlusconiSilvio Berlusconi