Berlusconiho ministri odchádzajú na protest z vlády

Silvio Berlusconi
Bývalý taliansky premiér Silvio Berlusconi Foto: SITA/AP

RÍM 29. septembra (WEBNOVINY) – Ministri za stranu talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho v sobotu informovali o svojom zámere vystúpiť z vlády premiéra Enrica Lettu.

Ten ešte v piatok v snahe zažehnať politickú krízu v krajine skrátil svoju návštevu New Yorku, kde sa zúčastňoval na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN, a odletel späť do Talianska.

Ministri za Berlusconiho hnutie Ľud slobody (PDL) však medzitým oznámili svoju rezignáciu na protest voči plánom Lettovho kabinetu na zvýšenie daní.

PDL už dávnejšie hrozí aj hromadným odchodom svojich poslancov zo Senátu, ak Berlusconiho vylúčia zo zákonodarného zboru pre obvinenia z daňových podvodov. Senátny výbor o tejto otázke rozhodne 4. októbra pričom sa očakáva, že Berlusconimu odoberie funkciu senátora.

Taliansky najvyšší súd v auguste odmietol Berlusconiho odvolanie a potvrdil jeho minuloročný trest odňatia slobody za daňové úniky v trvaní jeden rok. S tým spojený päťročný zákaz zastávať verejnú funkciu však bude predmetom ďalšieho skúmania. V rámci takmer 30 súdnych procesov vedených proti výstrednému expremiérovi je to vôbec prvé uznanie jeho viny spojené s väzením.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Silvio Berlusconi