Bernaťák má výhrady voči Druckerovmu návrhu, Baránik hovorí o kritériach policajného prezidenta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tibor Gašpar
Bývalý prezident Policajného zboru Tibor Gašpar. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 14. apríla (WebNoviny.sk) – Minister vnútra musí niesť politickú zodpovednosť za pôsobenie policajného prezidenta a ak polícia nefunguje, ten minister musí jednoducho odísť. Povedal to v sobotu v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy člen ústavnoprávneho výboru parlamentu Alojz Baránik (SaS).

Podľa ďalšieho člena ústavnoprávneho výboru parlamentu Tibora Bernaťáka v Slovenskej národnej strane ešte diskutujú o návrhu z dielne ministra vnútra Tomáša Druckera, pretože strana je jednoznačne za posilnenie dôveryhodnosti inštitúcií Slovenskej republiky aj polície. Zmenu výberu vysokých policajných funkcionárov označil minister vnútra Tomáš Drucker za svoju prioritu po nástupe do funkcie.

Funkčné obdobie prezidenta Policajného zboru a šéfa policajnej inšpekcie by malo byť sedem rokov bez možnosti opätovnej voľby a po novom by nemalo byť možné ich bezdôvodne odvolať. Nomináciám do oboch funkcií by mal podľa ministra vnútra predchádzať dvojkolový výber s verejným vypočutím.

Určité odpolitizovanie polície

Minister tiež navrhuje povinné výberové konania viceprezidentov Policajného zboru, krajských riaditeľov a všetkých vrcholových funkcionárov s celoslovenskou pôsobnosťou a ich päťročné funkčné obdobia.

“Návrh ministra Druckera predstavuje určité odpolitizovanie polície. K návrhu však máme ešte zopár otáznikov. Keď sme videli, že policajný prezident by mal byť menovaný na sedemročné obdobie, skôr sa nám javí lepším modelom napríklad dvakrát štyri roky,“ uviedol ďalej Bernaťák.

Podľa Baránika by minister mal mať možnosť policajného prezidenta odvolať, avšak s tým, že takéto rozhodnutie by malo byť odôvodnené. Pripomenul, že pri výbere policajného prezidenta sa musí stanoviť nielen presný postup, ale aj kritériá, ktoré musí kandidát spĺňať. “Musí to byť človek, ktorý je nesporne morálna autorita, je bez akéhokoľvek náznaku bezpečnostného rizika,“ dodal Baránik.

Úprava kritérií pri voľbe sudcov

Tibor Bernaťák je aj za úpravu kritérií pri voľbe ústavných sudcov. “Jedno z nich je napríklad verejné vypočutie na ústavnoprávnom výbore NR SR, na ktorom by mal byť aj prezident SR, prípadne jeho zástupca, s možnosťou klásť otázky,“ uviedol poslanec SNS.

Alojz Baránik pripomenul, že benátska komisia povedala, že na to, aby sa dosiahol v tejto oblasti ozajstný posun, je potrebné, aby kandidátov na ústavných sudcov zvolila minimálne ústavná väčšina.

“Kritériá na ústavného sudcu sú dnes v podstate nižšie ako kritériá na kandidáta na sudcu okresného súdu. Keď ale hovoríme o kvóre, tak kvórum sa dosiahne tým, že po všetkých debatách, keď sa bude analyzovať život a práca každého kandidáta, tak vtedy všetky politické sily pochopia, že naozaj sa musia na niekom dohodnúť, kto je naozaj kvalitný kandidát,“ zdôraznil Baránik.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alojz BaránikTibor BernaťákTibor GašparTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR