Berrettini si vo Wimbledone zahrá prvé grandslamové finále, vyzve rozbehnutého Djokoviča

Matteo Berrettini
Talian Matteo Berrettini sa teší z postupu do finále Wimbledonu. Foto: SITA/AP

Vo finále dvojhry mužov na treťom grandslamovom turnaji sezóny londýnskom Wimbledone na tráve sa v nedeľu 11. júla predstavia Srb Novak Djokovič a Talian Matteo Berrettini. Dvadsaťpäťročný Berrettini ako nasadená sedmička v semifinále zdolal štrnástku „pavúka“ Poliaka Huberta Hurkacza za 159 minút 6:3, 6:0, 6:7 (3), 6:4 a čaká ho premiérové grandslamové finále.

Jeho o 9 rokov starší vyzývateľ sa prebojoval už do jubilejného 30. grandslamového finále, siedmeho vo Wimbledone. V semifinále prekonal aj Kanaďana Denisa Shapovalova, ktorého za 167 minút zdolal 7:6 (3), 7:5, 7:5.

O finále ani nesníval

V prvom piatkovom semifinále sa po vyrovnanom úvode sa záver prvého a celý druhý set niesli v znamení prevahy Berrettini, ktorý po hodine viedol už 2:0 na sety. Prvý vyhral za 36 minút 6:3, keď súpera brejkol dvakrát, na zisk druhého mu stačilo 23 minút pri troch brejkoch (6:0).

Tretí set dospel až do tajbrejku a v ňom dominoval Poliak, vo štvrtom Talian súpera brejkol v prvej hre a potom už duel dopodával do víťazného konca. V deviatej hre nevyužil mečbal pri servise Hurkacza, no pri svojom podaní potom premenil na postup hneď prvú príležitosť.

Nemám slov. Ďakujem ešte čas, aby som si uvedomil, čo sa deje. Ani som nesníval o finále Wimbledonu, považoval som to za nedosiahnuteľné. Snažím sa robiť maximom pre to, aby som bol na tejto úrovni úspešný. Nič iné ako sto percent na najvyšší level ani nestačí,“ povedal Berrettini ako prvý Talian, ktorý sa prebojoval do finále Wimbledonu.

V rebríčku sa posunie vyššie

Doterajším maximom Berrettiniho na turnajoch „veľkej štvorky“ bolo semifinále na US Open v roku 2019. Pred Wimbledonom 2021 mu v rebríčku ATP patrila 9. pozícia, teraz má istotu posunu na 8. priečku a v prípade titulu poskočí na 7. stupienok. Hurkacz prienikom do semifinále dosiahol životný úspech na tomto fóre, doteraz sa najďalej dostal do 3. kola na predchádzajúcom Wimbledone v roku 2019. V mužskom rebríčku je aktuálne osemnásty, ale po novom sa posunie na 11. post.

Novaka Djokoviča delí už len jeden triumf nielen od obhajoby titulu vo Wimbledone, ale aj od jubilejného 20. triumfu na turnajoch „veľkej štvorky“. V piatok síce prišiel v prvom sete o servis v tretej hre, no v desiatej brejkol súpera a v tajbrejku ho získal vo svoj prospech. Druhý a tretí set mali veľmi podobný priebeh. Obaja súperi si držali podanie, no v jedenástej hre Djokovič brejkol Shapovalova a potom pri vlastnom podaní potvrdil zisk setu. Na postup využil hneď prvý mečbal.

Wimbledon je Djokovičov najobľúbenejší turnaj

Nemyslím si, že výsledok zodpovedá výkonu súpera. Zaslúži si veľký potlesk za to, čo ukázal. Nielen v semifinále, ale celom turnaji. Isto o ňom v budúcnosti ešte budeme veľa počuť. Wimbledon je môj najobľúbenejší turnaj,“ povedal Djokovič v rozhovore priamo na kurte.

Kým Srb je najvyššie nasadený hráč a suverénna svetová jednotka, jeho piatkový súper bol pred turnajom dvanástkou rebríčka ATP, od pondelka sa však vráti do Top 10. Ak sa Djokovič stane v nedeľu wimbledonským šampiónom, v počte grandslamový titulov sa vyrovná Švajčiarovi Rogerovi Federerovi a Španielovi Rafaelovi Nadalovi, ktorí doteraz získali 20 titulov na tejto úrovni. Djokovič ich má zatiaľ 19.