Ledecká dosiahla na univerziáde životný úspech, Volko a Lajčáková postúpili do semifinále

Daniela Ledecká
Slovenská bežkyňa Daniela Ledecká. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

Slovenská reprezentantka Daniela Ledecká vo finále prekážkarskej štvorstovky na 30. Svetovej univerziáde v talianskom Neapole sa vďaka výbornému finišu predrala zo siedmej pozície na piatu a zabehla si tretí najlepší výkon v kariére 57,07 sekundy.

Rýchlejšia ako v neapolskom finále bola iba 15. júna na mítingu P-T-S v Šamoríne, kde utvorila slovenský rekord 56,79, a v utorkovom semifinále (56,95).

Náročné dni zvládla na jednotku

Pre levočskú rodáčku je to životný úspech.

Teším sa z umiestenia, boli to pre nás tri náročné dni, ktoré Daniela zvládla na jednotku,“ hodnotila Ledeckej 5. miesto trénerka Katarína Adlerová. Zlato si vybojovala Talianka Folorunsová (54,75) pred juniorskou majsterkou sveta Van der Waltovou z JAR (55,73) a Nórkou Iuelovou (56,13).

V predpoludňajších kvalifikačných súťažiach sa darilo obom slovenským reprezentantom. Stanislava Lajčáková postúpila do semifinále behu na 100 m prekážok (vo štvrtok o 18.35 h) a Ján Volko do semifinále dvojstovky (vo štvrtok o 18.10 h).

Lajčáková, zverenka Michala Škvarku, skončila v stredajšom predpoludňajšom II. rozbehu tretia časom 13,92 sekundy v silnom protivetre 1,4 m/s a priamo sa kvalifikovala medzi 16 najlepších. V jej rozbehu zvíťazila Lai Liu Lui z Hongkongu (13,70) pred Taliankou Tainiovou (13,81). Najlepší výkon v rozbehoch dosiahla Fínka Reeta Hurskeová – 13,11 – avšak jej fúkalo do chrbta, navyše takmer optimálnych 1,8 m/s.

Volko vyhral svoj rozbeh

Do štvrtkového semifinále postúpil i Ján Volko. Ani nie 15 hodín po štvrtej priečke na 100 m vyhral v protivetre 1,1 m/s VI. rozbeh na 200 m za 21,14 sekundy jasne pred Talianom Tanzillim a priamo sa kvalifikoval medzi 24 najlepších. „Už som dosť cítil únavu, ale zvládol som to,“ komentoval stručne Volko víťazný rozbeh. Najlepší čas v rozbehoch 20,68 dosiahol Juhokórejčan Seung Hwan Ko, za ním nasledovali Ír Marcus Lawler (20,76) a strieborný zo stovky Chederick van Dyk z JAR (20,93). Volko sa zaradil na deviatu priečku.

V stredajších eliminačných súbojoch neuspeli slovenskí lukostrelci. V olympijskom luku mužov prehral Vladimír Hurban ml. s Rusom Beligtom Cyngujevom jednoznačne 0:6 a obsadil delené 33. miesto. O čosi lepšie sa darilo Alexandre Longovej. Po víťazstve nad Holanďankou Ilse Houbiersovou 7:1 postúpila do šestnásťfinále, ale v ňom podľahla Číňanke Qingning Ru 0:6. Rodáčka z Bratislavy tak obsadila konečnú 17. pozíciu.

Slovenské basketbalistky obsadili konečnú 12. pozíciu, keď v stredajšom súboji podľahli Rumunkám 46:61 (18:29). Na turnaji odohrali dovedna šesť duelov s bilanciou dve víťazstvá a štyri prehry.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniela LedeckáJán VolkoStanislava Lajčáková