Bežkyňa na lyžiach Procházková ukončila prípravu v horách

Procházková
Alena Procházková Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BANSKÁ BYSTRICA 22. augusta (WEBNOVINY) – Najlepšia súčasná slovenská bežkyňa na lyžiach Alena Procházková v utorok 22. augusta ukončila letnú vysokohorskú prípravu na novú sezónu. Záverečné sústredenia uskutočnila vo švajčiarskom Davose a potom talianskom Livigne.

V porovnaní s predchádzajúcimi sezónami sme urobili zmenu, časť letnej vysokohorskej prípravy sme absolvovali v Davose. V zime sme tam boli trénovať už niekoľkokrát, za miesto letných tréningov sme si to zvolili premiérovo,“ uviedol pre SITA tréner slovenskej jednotky na „úzkych doskách“ Ján Valuška.

Obe strediská majú podľa skúseného odborníka približne rovnaké podmienky na kvalitnú prípravu. Rozdiel je iba v tom, že Davos leží približne o 200 výškových metrov nižšie.

S prípravou je spokojná

Som rada že sme urobili túto zmenu. Do Livigna chodíme už niekoľko rokov, potrebovala som niečo nové. Podmienky na trénovanie v lete sú vo Švajčiarsku rovnako kvalitné, ako sme mali v Taliansku. Vysoké kopce okolo Davosu ponúkajú množstvo možností na vynikajúcu prípravu. Je tam nepreberné množstvo bežeckých terénov, možností absolvovať tréningy na horských bicykloch. Takisto sa tam dalo veľmi kvalitne trénovať na kolieskových lyžiach po cestách ktoré vedú od Davosu dlhými dolinami do hôr. Som veľmi spokojná, že sme sa takto rozhodli,“ dodala 28-ročná Banskobystričanka.

Posledné 10-dňové sústredenie už mali naplánované v známom Livigne. „Poznáme to tam už takmer ako naše hory v okolí Banskej Bystrice. Alena tu absolvovala prípravu v lete a niekedy aj v zime dvanásť rokov po sebe. Rozmanitosť okolitých kopcov však ponúka neskutočne veľa možností. Vždy nás to sem ťahá, samozrejme prioritou je aj nadmorská výška,“ vysvetľoval Ján Valuška.

Pri tréningoch stretávala kamzíky a svište

Livigno leží v nadmorskej výške 1816 m, tréningové trasy jeho zverenky viedli až do výšky 3100 m n.m. „Počas záverečného pobytu v Livigne som absolvovala tri výstupy na kopce vyššie ako 3000 m. Vždy ma láka zdolávať nové vrcholy a mať jasné ciele. Chodievam na ne lyžiarskou chôdzou s palicami. Odnášam si odtiaľto vždy nové zážitky. Aj tentoraz som sa pri tréningoch stretla s kamzíkmi, svišťami alebo stádami kozorožcov, ktoré sa nedajú vidieť hocikde,“ s úsmevom si zaspomínala na nezvyčajné tréningové zážitky Alena Procházková.

Lyžiarka patriaca do absolútnej svetovej špičky má teda za sebou množstvo kilometrov na nohách, kolieskových lyžiach i horských bicykloch. „Letné tréningové sústredenia boli zamerané na silovú a čiastočne aj špeciálnu vytrvalosť. Alena to všetko zvládala podľa plánu, išlo to veľmi dobre. Na túto prípravu by mali nadviazať náročné sústredenia na rakúskom ľadovci Dachstein v septembri a októbri,“ uzavrel Ján Valuška.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena ProcházkováJán Valuška